V úterý 29. června 2021 se třída 7. A rozhodla na konec školního roku společně oslavit svátky a narozeniny, protože tento rok nebyla příležitost (kvůli distanční výuce) je oslavit. Domluvili jsme se, že každý donese něco dobrého k jídlu a k pití. Hráli jsme různé hry a povídali jsme si. Strávili jsme spolu příjemné dopoledne plné hudby, tance a zábavy. Hezky jsme se rozloučili s tímto školním rokem a zítra už nás čeká jen vysvědčení.
7A - Společná oslava svátků a narozenin (5 obrázků)
Mgr. J. Šedivá
V pátek 18. června 2021 proběhl namísto klasické výuky Sportovní den 7. ročníků, jenž byl zaměřený na pohybové schopnosti a dovednosti žáků našich sedmých tříd. Žáci se několik dnů před akcí rozdělili do pětičlenných družstev, kterých se nakonec dostavilo celkem 11. Cílem každého školáka bylo nasbírat co nejvíce bodů pro své družstvo v celkem 12 sportovně zaměřených disciplínách. Jednalo se například o štafetu družstva, skok do dálky, hod medicinbalem, skákání přes švihadlo, střelbu na branku, závod motokár, přechod přes prkna, přetahování lanem aj. Po absolvování všech disciplín následovalo sčítání bodů a vyhlášení vítězů. Boj o první místa byl velmi vyrovnaný, ale nakonec měla každá třída své zástupce na stupni vítězů. Děti odcházely rozpohybované a zpocené, ale s úsměvem na tváři.
7. třídy - Sportovní den (18 obrázků)
Mgr. Š. Leknerová, Mgr. J. Šedivá, Bc. Z. Miškovský
V úterý 15. června 2021 proběhlo živé finále soutěže ve znalosti obsahu knih Souboj čtenářů 2021. Finále se zúčastnilo pět nejlepších týmů z online kola. Byl to férový, napínavý, energií a znalostmi nabitý zápas, ve kterém soutěžící odpovídali na 25 velmi obtížných a záludných otázek. Všech 5 týmů, mezi nimiž byli i naši šesťáci, bylo organizátory označeno za vítěze, protože v těžké online době, kdy spolupráce jednotlivých čtenářských skupin byla velmi obtížná, čtení žáci nevzdali, vydrželi a úspěšně se probojovali až do finále. Naši šesťáci si z Prahy odvezli 5. místo, drobné ceny, ale také obrovské nenahraditelné zkušenosti.
Děkujeme našim čtenářům za příkladnou reprezentaci školy, hru fair play a úžasnou atmosféru souboje.
Mgr. Š. Leknerová
Vážení rodiče,
v pondělí 28. června 2021 se od 15 h v atriu budovy NOVA uskuteční informační schůzka - společné setkání zákonných zástupců budoucích prvňáčků s budoucími třídními učitelkami. Zákonní zástupci obdrží informace k zahájení nového školního roku, obdrží seznam pomůcek a další informace
V pátek 4. června 2021 si žáci 7. C v rámci výuky pracovních činností uvařili ve školní kuchyňce chutnou svačinku v podobě těstovinového salátu se zeleninou.
Po dlouhém odloučení během online výuky všem chyběl kontakt a spolupráce, kterou si společnou prací v kuchyňce plně vynahradili.
7C - Praktické činnosti ve školní kuchyňce (8 obrázků)
Mgr. Š. Leknerová
V rámci adaptačního období jsme si s žáky sedmých ročníků užili laboratorní práce. Hlavní náplní hodiny bylo pozorovat jednotlivé struktury rostlin, jako jsou rostlinná pletiva, trichomy, pyl, pestíky nebo tyčinky. Dále se žáci se naučili připravit si vlastní preparát. A v rámci opakování 6. ročníku zkoumali i struktury hmyzu, z kterých byli nadšeni. Velmi se mi líbila jejich vynalézavost, fantazie a zapálenost, na základě které si vytvářeli další a další preparáty. Sledovali například složené oko hmyzu, nohu hmyzu, křídla mouchy a motýla, ústní ústrojí komára. Těšíme se na další laborky!
Bc. M. Šárová
Aktualizováno dne 30. 4. 2021 v 7.25 h
Vážení rodiče,
na základě jednání vlády ČR dne 29. dubna 2021 zůstává provoz naší školy od pondělí 3. května 2021 beze změn. Změnily se pouze podmínky povinného testování žáků ve školách: preventivní antigenní test se ve školách, kde doposud probíhalo s frekvencí dvakrát týdně, nově provádí s frekvencí jedenkrát týdně s tím, že test se provede první den osobní přítomnosti žáka ve škole v daném týdnu (preventivní testování žáků bude probíhat na naší škole zpravidla v pondělí). Preventivní test se provádí bezprostředně po příchodu do školy. Nebude-li žák přítomen v den termínu testování se provede v den jeho příchodu.
Podrobnější informace naleznete ZDE.
Aktualizováno dne 31. 3. 2021 v 10.15h
Vážení rodiče,
jak to bude vypadat při znovuotevření škol? Zatím všechny informace míří k datu 12.4.2021, zda a kdy se školy skutečně otevřou, to se teprve dozvíme, každopádně scénář k otevření škol máme již od MŠMT k dispozici ZDE.
Aktualizováno dne 29. 3. 2021 v 13.30 h
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy informuje, že vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci vláda ČR dne 26. března 2021 přijala krizové opatření, kterým prodloužila účinnost předchozího krizového opatření č. 200 ze dne 26. února 2021.
Do 11. dubna 2021 se tedy prodlužuje dosavadní stav a pokračuje se v dosavadním režimu.
Aktualizováno dne 22. 3. 2021 v 08.30 h
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy informuje, že vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci vláda ČR dne 18. března 2021 přijala krizové opatření, kterým prodloužila účinnost předchozího krizového opatření č. 200 ze dne 26. února 2021.
Do 28. března se tedy prodlužuje dosavadní stav a pokračuje se v dosavadním režimu.
Aktualizováno dne 18. 3. 2021 v 10.30 h
Nabídka podpory a konzultace - Služba vzdálené podpory Prev-Centrum, z.ú., Programy primární prevence, která vznikla již v loňském roce v reakci na pandemii COVID 19.
V rámci služby nabízí konzultace a podporu dětem, rodičům i pedagogům.
Děti se na ně mohou obrátit například v případě, že:
· Potřebují pomoc s doučováním či s přípravou na distanční i běžnou výuku
· Je trápí situace ve škole či v distanční výuce a nevědí, komu se svěřit
· Se nudí a hledají možnosti trávení volného času
Rodiče a pedagogové se na ně mohou obrátit například v případě, že:
· Jejich děti/žáci jsou ohroženi rizikovým chováním (v online i v běžném prostředí)
· Jejich děti/žáci mají potíže se zvládáním distanční výuky
· Potřebují pro své děti/žáky nalézt zdravou formu trávení volného času
· Potřebují zkonzultovat realizaci třídnických hodin či možnosti interaktivní činnosti v rámci distanční výuky
Další informace o službě naleznete v přiloženém letáku či na našich webových stránkách: Služba vzdálené podpory – Prev-Centrum
Aktualizováno dne 27. 2. 2021 v 16.55 h
Na základě usnesení Vlády ČR o přijetí krizových opatření ze dne 26. února 2021 dochází k uzavření provozu škol. Z přiloženého usnesení Vlády ČR vyplývá, že se zakazuje osobní přítomnost dětí mateřských škol a žáků základních škol ve školách. Toto usnesení platí do 21. 3. 2021. Další informace budeme aktualizovat dle informaci z MŠMT.
Za tým ZŠ a MŠ Benešov nad Ploučnicí Mgr. Jakub Zelený, ředitel školy
Soubory ke stažení:
Usnesení vlády ČR č. 200 ze dne 26. 02. 2021
MŠMT - Pokyny k provozu od 27. 02. do 21. 03. 2021
Aktualizováno dne 26. 2. 2021 v 12.15 h
V týdnu od 1. 3. do 5. 3. 2021 neprobíhá výuka - v tomto týdnu jsou v našem okrese jarní prázdniny.
V tuto chvíli nikdo nevíme, v jakém režimu bude škola fungovat od 8. března 2021, sledujte prosím stránky školy a zprávy v elektronické ŽK.
Děkujeme Vám za dosavadní práci. Přejeme všem pohodové dny.
vedení školy
Aktualizováno dne 24. 2. 2021 v 8.30 h
1. Všem osobám se od 25. 2. 2021 nařizuje mít ve všech
na nose a ústech ochranný prostředek, kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 95 % dle příslušných norem (např. FFP2/KN 95), zdravotnická obličejová maska nebo obdobný prostředek naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek) normy ČSN EN 14683+AC, které brání šíření kapének.
2. Jinými slovy jsou tedy všechny osoby ve školách (žáci, pedagogové i nepedagogové) povinni při pobytu uvnitř budovy školy nosit buď respirátor nebo zdravotnickou obličejovou masku nebo obdobný prostředek splňující uvedené požadavky. Za obdobný prostředek se nepovažuje látková rouška.
3. Nadále platí, že ve výjimečných případech, kdy je nezbytné, aby žák nebo student při výuce viděl na ústa učitele, je možné, aby učitel použil jako ochranný prostředek dýchacích cest ochranný štít, a to za podmínky, že dodržuje vzdálenost alespoň 2 metry od žáků nebo studentů. V mimořádném opatření sice nejsou výslovně zmíněny v tomto kontextu mateřské školy („aby dítě vidělo na ústa učitele“), ale podle našeho názoru se tato výjimka vztahuje i na ně.
4. Ode dne 25. února 2021 od 00:00 hod. do dne 28. února 2021 do 23:59 hod. lze místo ochranného prostředku dýchacích cest uvedeného výše (tj. respirátor, zdravotnická rouška nebo obdobný prostředek splňující uvedené podmínky) používat ve vnitřních prostorech budov i jiný ochranný prostředek dýchacích cest, který brání šíření kapének. Tedy i látkovou roušku.
5. V prostředcích veřejné dopravy a v čekárně/nástupišti atd. mají od 25. února mladiství od 2 do 15 let povinnost nosit stejný ochranný prostředek jako je uvedený v bodě 1. Starší osoba musí v prostředích veřejné dopravy nosit od 25. února (bez přechodné období v bodě 4.) respirátor nebo obdobný prostředek FFP 2 nebo dvě zdravotnické roušky přes sebe.
6. Povinnost nosit ochranný prostředek (tedy zcela bez ochrany úst a nosu atd.) se nevztahuje dle mimořádného opatření tyto osoby
Ostatní podmínky pro nošení ochranných prostředků k zakrytí úst a nosu a další výjimky z této povinnosti stanoví dané mimořádné opatření.
Aktualizováno dne 16. 2. 2021
Dochází ke změně – zpřísnění definice rizikového kontaktu, nyní jdou do karantény také žáci, kteří sedí v lavici s C+ žákem a také před a za ním.
Individuálně se posuzuje, zda žáci skutečně po celou dobu pobytu ve škole nosili roušku (taktéž v družině), resp. zda dodrželi při krátkodobém sejmutí roušky vzdálenost větší než 2 metry.
Posuzování se tedy již neřídí kontaktem do 15 minut, jak to bylo doposud. Nově se také posuzují rizikové kontakty v případě, kdy u C+ osoby bylo vysloveno podezření na mutaci (britskou či jinou) – v takových situacích se bude zpravidla týkat karanténa celé třídy bez ohledu na užívání ochranných pomůcek.
Při kontaktu s C+ osobou je nyní povinnost sledovat svůj zdravotní stav minimálně po dobu 14 dnů od posledního úzkého kontaktu s pozitivní osobou, a že v případě klinických obtíží je povinna osoba ihned kontaktovat svého registrujícího lékaře, a sdělit mu, že byla v úzkém kontaktu s osobou, u které byla prokázána přítomnost SARS-CoV-2.
Aktualizováno dne 10. 2. 2021
Aktualizováno dne 28. 01. 2021 v 20.20 h
Vážení rodiče a milí žáci,
od pondělí 1. února 2021 se režim chodu školy nemění - další ročníky nenastupují. Ve 3. - 9. ročnících tak i nadále probíhá distanční výuka.
S pozdravem
J. Z.
Aktualizováno dne 18. 01. 2021 v 13.45 h
Hodnocení žáků se řídí Školním řádem platným od 1. 9. 2020 a materiálem MŠMT: „Doporučení pro školy k hodnocení na vysvědčení za 1. pololetí školního roku“.
Žáci budou primárně hodnoceni známkou (případně v kombinaci se slovním hodnocením).
Hodnocení žáků bude probíhat dle běžných pravidel jako v předchozích letech, zároveň je však třeba zohlednit specifickou situaci a přizpůsobit hodnocení podmínkám jednotlivého žáka.
Celkový průměr uvedený v e-ŽK za jednotlivé předměty není rozhodujícím faktorem k závěrečné známce na vysvědčení.
Podklady pro hodnocení – žáka lze hodnotit i na základě menšího počtu známek, testů a dalších druhů podkladů než je obvyklé v běžném školním roce.
Do hodnocení žáka bude zahrnuto:
- hodnocení žáka za období prezenční výuky
- hodnocení za období distanční výuky - účast, aktivita, plnění zadaných úkolů (včasnost, kvalita, ale i tvořivost apod.), osvojení si nových digitálních kompetencí, řešení problémů spojených s distanční výukou, schopnost organizovat si čas a učení, schopnost komunikace v prostředí MS Teams
- sebehodnocení žáka (platí zejména pro žáky 2. stupně)
- hodnocení na základě dlouhodobých výsledků žáka
V případě, kdy z objektivních závažných důvodů nemá vyučující dostatek podkladů pro hodnocení konkrétního předmětu u konkrétního žáka, se stanoví náhradní termín pro hodnocení do dvou měsíců po skončení prvního pololetí. Pokud ani v náhradním termínu nelze žáka hodnotit, tak žák nebude v daném předmětu hodnocen. Tento postup nehodnocení za 1. pololetí by však měl být volen pouze v mimořádných případech.
Předávání výpisu z vysvědčení
Pokud nebude možné předat žákům výpis z vysvědčení dne 28. 1. 2021, TU sdělí prokazatelným způsobem (seznam jmen s uvedeným způsobem sdělení informace) v tento den (nejpozději do 14 h) obsah výpisu z vysvědčení žákovi a zákonným zástupcům prostřednictvím e-ŽK (www.dmsoftware.cz).
Výpis vysvědčení bude následně předán žákovi při nejbližší možné příležitosti, kdy bude povolena osobní přítomnost žáků na vzdělávání.
Předání vysvědčení nelze organizovat způsobem, který by odporoval aktuálně platným krizovým a mimořádným opatřením (např. zákaz přítomnosti žáků na vzdělávání ve škole, pravidla pro shromažďování, vstup třetích osob do budovy školy atp.).
Mgr. J. Zelený, ředitel školy
Aktualizováno dne 07. 01. 2021 v 19.15 h
Vážení rodiče a milí žáci,
na základě dnešního jednání Vlády ČR došlo k prodloužení aktuálně platných opatření v oblasti školství až do 22. ledna 2021. Informace k provozu školy nalaznete ZDE (jedná se o dokument: "Informace k provozu školy a školských zařízení od 27. prosince 2020 do 10. ledna 2021").
Aktualizováno dne 28. 12. 2020 v 12.30 h
Vážení rodiče, vážení žáci,
Aktualizováno dne 07. 12. 2020 v 7.30 h
PO-PÁ: 7.00 - 13.00 h
Ve dnech 26. 10. a 27. 10. 2020 - volný den pro žáky v souladu s Opatřením MŠMT č. j.: MSMT-39185/2020-1 - zde
Ve dnech 29. 10. a 30. 10. 2020 - podzimní prázdniny
Jak prožít tyto podzimní prázdniny, které budou úplně jiné ...
Provoz kanceláře školy v období od 26. 10. do 30. 10. 2020
PO: 7.00 - 13.00 h
ÚT: 7.00 - 13.00 h
ST: 28. října 2020 (státní svátek)
ČT: uzavřena
PÁ: uzavřena
Ošetřovné:
Informace z MPSV ze dne 12. 10. Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování/péče dítěte mladšího 10 let. Podpůrčí doba činí nejdéle 9 kalendářních dnů, nebo 16 kalendářních dnů, jde-li samoživitele/samoživitelku. Výše ošetřovného činí 60 % denního vyměřovacího základu. Nebude se vyžadovat potvrzení školy o uzavření, to bude nahrazeno čestným prohlášením pojištěnce, že musí o dítě pečovat z důvodu uzavření školy na základě mimořádného opatření.
Aktuální informace pro rodiče: Postup při žádosti o ošetřovné z důvodu uzavření škol od 14. 10. 2020 - zde
Vážení rodiče,
vzhledem k aktuální situaci zařazuji na úvodní stranu opět přímé informace, které se týkají provozu naší školy s ohledem na hygienické a bezpečnostně-organizační opatření při vzdělávání v době mimořádných opatření.
Děti z přípravného třídy se konečně dočkaly a mohou opět chodit každý den do školy. Moc se všechny těšily nejen na kamarády, ale i na učení a hlavně na pohádkové středy. Tento týden jsme měli vyhlášenu „Šmoulí středu“. Děti přišly v modrém oblečení a přinesly si plyšáky nebo různé šmoulí figurky. Nejprve děti pracovaly na pracovní listy, kde hledaly cestu Šmoulům, rozdíly mezi obrázky a potom jsme vytvořili společnou práci „Šmoulí vesnici“. Poslední hodinu jsme zhlédli pohádku o Šmoulech na DVD.
Byl to krásný den a děti si ho užily.
R. Bartošová
Potřebné dokumenty si lze stáhnout z webových stránek, případně jsou všechny formuláře (včetně připravených obálek) připravené k vyzvednutí u vchodu A do budovy NOVA (ul. Opletalova 699). Místo k vyzvednutí viz přiložené fotografie.
V rámci výuky fyziky se v úterý 23. března 2021 žáci obou 9. ročníků zúčastnili virtuální prohlídky jaderné elektrárny Dukovany. Exkurze, v druhé největší jaderné elektrárně ČR, byla vedena paní Marcelou Moravcovou (průvodkyní v JE Dukovany) a umožnila žákům nahlédnout do míst, která by během exkurze naživo neměli možnost navštívit. S využitím virtuálních map a 3D modelů bylo žákům vysvětleno nejenom to, jak jaderná elektrárna funguje, ale i kolik množství energie v ČR JE Dukovany vyrobí, kde se v ČR skladuje jaderný odpad a co do něj vlastně patří. Žáci měli možnost klást otázky a být interaktivní, i díky tomu si na konci exkurze mohli zasoutěžit a vyhrát upomínkový předmět z ČEZ. Ten se podařilo získat J. Hegerovi, J. Ferkovi a E. Dereninové (z 9A) a také P. Dobrovolnému, K. Loosové, A. Dobrovolné, V. Effenbergerovi a O. Šimonovi (z 9B).
Na obdobnou online exkurzi se ve čtvrtek 25. března 2021 vydali také žáci 8. ročníků, kteří se zúčastnili virtuální prohlídky tepelné elektrárny Ledvice. Exkurze, v jedné z největších tepelných elektráren ČR, byla vedena paní Danou Daňkovou (průvodkyní v TE Ledvice) a umožnila žákům nahlédnout do vnitřku tepelné elektrárny s využitím 3D modelů a virtuálních map. Žáci se dozvěděli o tom, jak tepelná elektrárna funguje, odkud bere TE Ledvice uhlí a vodu na svůj provoz a co se dělá s odpadem ze spalování. Zároveň byli pozváni na nejvyšší rozhlednu v ČR, která se v TE Ledvice nachází. Aktivní žáci - M. Hlobil a M. Koutová (z 8A) a F. Stínil, M. Maťátko a P. Kolovecký (všichni z 8B) - byli odměněni upomínkovým předmětem.
Zdroje obrázků a další informace na: http://virtualniprohlidky.cez.cz/, www.svetenergie.cz
MSc. L. Tomsová
Děti z přípravného ročníku našly pod stromečkem nejen různé hry a stavebnice, ale i dřevěné divadlo.
Ve středu 16.prosince 2020 přišel do přípravné třídy Ježíšek. Nejprve si děti společně ozdobily stromeček a pak nedočkavě vyhlížely příchod Ježíška. Nadělil jim spoustu dárků, se kterými si budeme po celý rok hrát. Pod stromečkem děti našly i dárky, které si přinesly pro kamaráda.
R. Bartošová
V pátek 4. prosince 2020 usedli do lavic místo žáků 2. A čertice, čertíci a sem tam přiletěl i nějaký ten anděl. Na tento den byl totiž vyhlášen „čertovský rej“. Místo čtení, psaní a počítání se vyučovaly čertovské předměty dle platného rozvrhu – přikládání uhlí pod kotel, hod bramborou do hrnce, prolézání pekelných chodeb, loupání pekelných jablíček, malování poslepu a další důležité pekelné činnosti. Pro vánoční atmosféru si čertice a čertíci vykrojili ze slaného těsta ozdobičku na stromeček, kterou si nesli do svých čertích pokojíčků. Každý čert byl na závěr po zásluze odměněn. Všichni si tento den pekelně dobře užili a už se těší na příští rok.
Mgr. J. Janoušková
V úterý 6. října 2020 pracovaly děti z přípravné třídy na projektu "Naše tělo". Nejprve si děti samy ukazovaly části těla na kamarádovi, a pak už přišla samotná práce, která se prolínala všemi předměty. Během poslední hodiny se děti pokusily sestavit postavu pomocí stavebnice. Dětem se aktivity velmi líbily.
Radka Bartošová
Přípravka - Naše tělo (5 obrázků)
Přírodopisnou náplní žáků v posledních ročnících základní školy je zkoumání minerálů, hornin nebo činitelů jako jsou voda, vítr nebo třeba sopečná činnost. V rámci seznámení se se základními minerály a horninami, žáci ve čtvrtek 8. září 2020 posuzovali fyzikální vlastnosti nerostů. Sledovali a diskutovali nad vlastnostmi jako je lesk, propustnost světla, vodivost, barva a pevnost. Nejvíce žáky zaujaly minerály jako třeba krásná krystalická forma soli kamenné, lesklá slída nebo magnetovec, který je pověstný svým magnetismem.
Bc. M. Šárová
Ve čtvrtek 24. září 2020 bylo krásné slunečné dopoledne. Proto vyrazili žáci 7.A na hodinu přírodopisu do nedalekého parku, nadýchat se čerstvého vzduchu a podívat se po zdejším živočišném životě. Vzhledem k tomu, že v hodinách právě dokončili kapitolu o hmyzu, bylo na čase se na tuto skupinu podívat taktéž z praktického hlediska a ověřit si doposud nastřádané vědomosti.
Bc. M. Šárová
Žáci z 8. A strávili odpolední vyučování na hřišti u školy. Zde kreslili na téma části lidského těla, konkrétně lidské oko a ruku. Důležitá byla snaha zachytit detaily a obrázek vystínovat. Kromě tvoření si děti mohly na čerstvém vzduchu popovídat se spolužáky a dokonce si čas zpříjemnily také dalším druhem umění – hudbou. Výtvory se všem povedly.
Mgr. K. Procházková
8A - Výtvarka v přírodě (4 obrázky)
Žáci 2. B již vědí, jak velmi důležité je správné a důkladné mytí rukou. V rámci třídního projektu „ČISTÉ RUCE“ zjistili, kde všude se bakterie vyskytují, výtvarničením odkryli tajemství jejich neviditelnosti, zákeřnosti a rychlosti šíření. V prevenčním boji proti nim jim napomohlo říkadlo a motivační píseň, taktéž práce s textem a s iPadem (v rámci projektu Škola pro život v rámci šablon II).
„…a takhle nás to baví, chceme zůstat zdraví!“
Mgr. M. Rejmanová
2B - Třídní projekt Čisté ruce (14 obrázků)