Vážení rodiče, milí žáci, milé děti,
dovolte mi, abych Vám jménem celého učitelského sboru naší školy popřál krásné a odpočinkové prázdniny. Po náročném školním roce plném učení, objevování a společných zážitků si všichni zasloužíme chvíle klidu a pohody.
Přeji Vám, ať jsou Vaše prázdniny naplněny radostí, dobrodružstvím a přátelstvím. Ať už se vydáte na cestu do neznáma, nebo zůstanete doma, ať prožijete spoustu krásných chvil s rodinou a přáteli. Doufáme, že načerpáte dostatek sil a energie na nový školní rok, který nám přinese další možnosti k rozvoji a nové výzvy.
Užívejte si slunečné dny, čtěte zajímavé knihy, hrajte si a bavte se.
Těšíme se na Vás opět v září, kdy společně otevřeme další kapitolu našeho společného vzdělávacího příběhu.
S přáním všeho dobrého,
Mgr. Jakub Zelený
ředitel školy
Během hodin literatury jsme se seznámili s knihou Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera. Přečetli jsme společně několik kapitol tohoto románu pro děti. Poté jsme zhlédli volnou filmovou adaptaci knihy nazvanou Páni kluci. Mnohé exteriéry se natáčely v našem městě na řece Ploučnici a podél ní. Rozhodli jsme se, že filmová místa navštívíme a zdokumentujeme.
Uskutečnili jsme tedy nejen výpravu do těchto míst, ale také návrat do roku 1900, ve kterém se příběh filmu odehrává. Oblékli jsme se do dobového oblečení a vyrazili na filmem proslavenou lávku, na níž Blanka odmítá dát Tomášovi první pusu.
Cestou jsme objevovali ukryté lístečky s úkoly, z nichž jsme se dozvěděli, co to byla a k čemu sloužila pelerína, bekovka nebo cvikr. Co byly pendlovky a odkud se vzal jejich název, jak se svítilo petrolejkou a jaké existovaly parní stroje.
Seznámili jsme se také s tím, jak vypadala školní třída na přelomu 19. – 20. století a zjistili tak, že děti neměly sešity, plné penály barevných fix ani jiné předměty, které dnes považujeme za běžné a samozřejmé.
Poslední etapou našeho dobrodružství a zakončení projektu s Pány kluky, bylo dobytí hradu Potštejn (v našem případě dobytí hradu Ostrého). Ukrytý poklad jsme sice neobjevili, ale užili jsme si příjemný den v přírodě s opékáním buřtíků.
6B - Páni kluci (14 obrázků)
S písničkou „Nestůj a pojď, nestůj a pojď, nestůj a pojď, my jsme ti tři jak se patří, nápadů studánka,…“ jsme se s Pány kluky i Markem Twainem rozloučili.
Žáci 6. B, třídní uč. Š. Leknerová a sl. asistentka K. Ondečková
Dne 4. června 2024 se náš Žákovský parlament vydal na společný výlet - na přespání na Starou Olešku, aby se členové lépe poznali a posílili vzájemná přátelství na příští rok.
Do kempu jsme se museli vydat náročnou a bahnitou cestou, ale naštěstí jsme všichni dorazili bez zranění. Po příjezdu jsme se rozdělili do chatek, vybalili věci a hned nás čekala první aktivita - rozdělení do týmů a výroba vlajek. Týmy jsme losovali, aby to bylo spravedlivé. Vytvořili jsme čtyři týmy, každý s vlastním názvem a vlajkou: Vodníci, Drama Club, Šmoulové a Bojujeme pro vítězství.
Poté jsme si pochutnali na obědě, který tvořilo vynikající čevapčiči, a následoval polední klid. Většina z nás odpočívala v chatkách, aby načerpala síly na další aktivity. Následovala soutěžní část, kde jsme hráli vybíjenou a přehazovanou. Všichni si tyto hry velmi užili. K večeři jsme měli špagety a po jídle jsme si užili táborák s opékáním buřtů. Společně jsme diskutovali o úspěších parlamentu a o tom, co je potřeba zlepšit. Uvědomujeme si, že nic není dokonalé, ale snažíme se, aby náš parlament fungoval co nejlépe. Po večerním programu jsme se odebrali na kutě, protože nás ráno čekal budíček v osm a snídaně.
Po snídani jsme si zahráli brannball, což byla další velmi oblíbená aktivita. Protože bylo krásné počasí, šli jsme se vykoupat do rybníka. Téměř všichni se zúčastnili, a ti, co se nekoupali, se zapojili do vodních bitev s pistolkami.
A jaký byl společný výjezd? To je vidět na videu - zde
Bohužel, všechno hezké jednou končí, a tak jsme nakonec museli opustit kemp a vrátit se domů.
V rámci výuky jsme se vydali 30. května 2024 s 8. A do Národního muzea.
Budova Národního muzea nás učarovala. Její krásou jsme se nechávali unést a nemohli jsme uvěřit tomu jakou nádheru naši předci dokázali vytvořit. Pochopili jsme, že tato historická budova je jedním z klenotů naší historie.
Velmi nás také zaujaly exponáty, které jsme viděli vystavené. Viděli jsme zbraně, mince, dokumenty a kuriozity. Obrovským překvapením byl sál s minerály, které nás oslnily.
8A - Národní muzeum v Praze (7 obrázků)
Celý den jsme si moc užili a vraceli jsme se domů s dobrým pocitem a skvělou náladou.
Mgr. K. Adámková
Žáci mají za úkol přečíst některou ze zadaných knih, které si mezi sebou rozdělí. Každý žák by měl přečíst alespoň jednu knihu. Děti, které čtou stejný titul, tvoří čtenářskou skupinu, ve které mohou o knize diskutovat. V soutěži pak celý kolektiv odpovídá co nejpřesněji na kvízové otázky, které prověřují porozumění textu a znalosti žáků o obsahu knih získané četbou. Žáci mohou odpovědi na otázky ve své čtenářské skupině konzultovat.
Po online kole, které proběhlo po internetu v pátek 19. dubna 2024 v 10:00 hodin, přišla na konci dubna výborná zpráva - naši šesťáci předvedli výborný výkon a umístili se na 1. místě z 95 zúčastněných škol a vybojovali tak postup do finálového klání mezi 5 nejúspěšnějších týmů.Chtěli bychom touto cestou poděkovat Labské plavební společnosti, Střední škole lodní dopravy a technických řemesel v Děčíně a Statutárnímu městu Děčín za krásně připravenou akci ke Dni dětí, které jsme se v pondělí 27. 5. 2024 zúčastnili.
Zasoutěžili jsme si v disciplínách, kterými nás provedli studenti SŠ, prohlédli jsme si kolesový parník Labe a na lodi Bohemia si užili komentovanou plavbu mezi Starým městem a přístavištěm Loubí.
6A, 6B - den dětí na lodi v Děčíně (14 obrázků)
Počasí nám přálo a akci jsme si velmi užili, děkujeme
žáci 6. A a 6. B, M. Jansová, Š. Leknerová, K. Ondečková
Prázdniny se kvapem blíží a naši šesťáci už mohou pomalu začít bilancovat končící školní rok, jejich premiérový na druhém stupni. Zářijový adaptační kurz v Lužických horách se zdá jako vzdálená minulost, překryta mnoha zážitky ze školy i mimoškolních akcí. Nově k nim přibyl i sportovně rekreační pobyt ve Sloupu v Čechách, jenž se uskutečnil ve dnech 20. až 23. května 2024.
Že půjde o logisticky „náročnou“ výpravu naznačovala již doprovodná dodávka, přistavěná u nádraží v Benešově n. Pl. Téměř na padesát kufrů a objemných batohů zaplnilo vozidlo po střechu. Žáci tak mohli společně s pedagogickým doprovodem vyrazit na cestu značně odlehčeni, jen s nejnutnější svačinovou výbavou. Součástí cesty přes Českou Lípu a sklářské město Nový Bor byla i svižná pěší túra do Sloupu. Po příchodu do turistické chaty Permon, rozdělení do pokojů a přilehlých chatek, následoval vydatný oběd.
Odpoledne již bylo zasvěceno prozkoumávání malebné obce. Nejdříve žáci zamířili k místnímu Radvaneckému rybníku, kde se rychle z „A voda je studená!“ stalo „Pojď taky do vody!“. Cestou zpět do kempu nemohla chybět přestávka u výletního kiosku s občerstvením. Večer pak proběhly sportovní hry, během nichž se zjistilo, že někteří žáci mají talent na fotbal, jiní zase na badminton či stolní tenis.
Druhý den se šesťáci vydali na výpravu k místní rozhledně Na Stráži s krátkou zastávkou v Lesním divadle. Skalnatá prolézačka přírodního amfiteátru byla pro žáky lákavým magnetem, stejně jako pro přítomné pedagogy testem pozornosti a pevných nervů. Cesta k moderní rozhledně byla místy sice strmá, ale výhled z vrcholu stál za to. Děti nadšeně objevovaly krásy okolní členité krajiny a pokoušely se spočítat všechny vesnice a vrcholky, které viděly. Odpoledne bylo zasvěceno fandění u TV přenosu hokejového utkání Kanada-Česko na mistrovství světa, a podvečer opět patřil sportovnímu vyžití v areálu Permonu.
Konečně třetí den byl ve znamení návštěvy hradu Sloup, jenž se majestátně tyčí na pískovcové skále v těsné blízkosti rekreační osady. Během prohlídky kulturní památky si děti vyslechly z úst průvodce fascinující příběhy o historii neobvyklé stavby a obdivovaly úchvatné výhledy do okolí. Nejvíce je ale zaujala tajemná sklepení a zákoutí, kde si mnozí představovali setkání s duchy minulosti. Hrad vytesaný do skály proslavili i filmoví čerti ze slavné pohádky „S čerty nejsou žerty“ včetně známých „schodů do pekla“ mezi skalami. Následovala návštěva nedaleké Samuelovy jeskyně, kde se mnozí z šesťáků vůbec poprvé dozvěděli o tzv. poustevnictví. Plány na odpoledne poněkud zkorigovalo zhoršené počasí, pedagogický dozor přesto neztrácel čas a uspořádal turnaj v deskových hrách, které se rychle staly hitem. Večer vyvrcholil diskotékou.
Poslední den přišel čas na návrat. Balení kufrů se snad obešlo bez několika ztracených ponožek, o přesun bagáže zpět domů se opět postaral pomocný „zavazadlový vůz“. V Novém Boru jsme se ještě zastavili v cukrárně, kde se děti nadšeně pustily do točené a kopečkové zmrzliny. Byla to sladká tečka za čtyřdenním výletem, jenž byl nejen příležitostí poznat krásy české přírody a historie, ale také skvělým způsobem, jak utužit kolektiv a zažít spoustu legrace, chcete-li žertů bez všedních čertů. A o to šlo především.
Fotky z výeltu - 6. tř. - Zážitkový výlet ve Sloupu (41 obrázků)
Mgr. M. Jansová, Mgr. Š. Leknerová, Mgr. M. Zbela, s poděkováním za pomoc kolegyním BSc. B. Rajtrové, K. Ondečkové a Bc. L. Schwarzbachové
Žáci třídy 6. B v rámci Dne pro třídu připravili v pěti skupinkách 5 na pohled krásných, zdravých a chutných pokrmů, se kterými se přihlásili do celorepublikové soutěže Zdravé Pětky.
Podmínky soutěže nebyly úplně snadné. Pokrm měl splňovat daná kritéria, měl být zajímavě a nápaditě naservírován a nafocen. K fotografiím děti musely doložit seznam surovin, napsat popis pracovního postupu i příběh, proč si zvolily právě tento recept a s kým se o uvařený pokrm rozdělily.
I když se naše týmy neprobojovaly do finále, které proběhne naživo v Praze, děti si celé soutěžní zápolení užily a výhru přejí těm lepším podle hesla: Sláva vítězům, čest poraženým.
6B - Kuchařská soutěž Zdravé pětky (13 obrázků)
Přesto vysíláme jasný vzkaz: Příští rok se třeste
Mgr. Š. Leknerová a K. Ondečková
PS: V letošním 12. ročníku se přihlásilo rekordních 550 týmů z cele České republiky (nejvíce v historii celé soutěže).
Skupina A žáků sedmých ročníků uzavřela lekci Food tématickým vařením ve školní kuchyňce. Ve skupinkách si sami připravili vybrané recepty v anglickém jazyce včetně surovin a postupů a vykouzlili vynikající pokrmy. V praxi si tak procvičili nejen slovní zásobu a konverzaci, ale také si užili spoustu zábavy. V závěru proběhla vzájemná ochutnávka a jako překvapení nachystali malé pohoštění také pro pedagogy ve sborovně.
AJ 7 - English cooking class (11 obrázků)
Video z vaření ke zhlédnutí - zde
Bc. K. Martinko, BSc. B. Rajtrová
V úterý 7. května 2024 navštívili žáci devátých tříd bývalé ghetto a Malou pevnost Terezín. Žáci se na tento výlet velmi těšili, ale zároveň měli obavy. Každý totiž tušil, jaké hrozné události se zde odehrály.
Někteří Terezín navštívili poprvé a jiní už dříve vstoupili za jeho brány. Nicméně dojem si odnášel každý stejný. Každý z žáků pochopil, jak je důležité bojovat za svobodu a zachování důstojnosti člověka.
Po příjezdu jsme se vydali do města Terezín, které bývalo v období Protektorátu Čechy a Morava ghettem. Žily zde tisíce židovských obyvatel v otřesných a stísněných podmínkách. Tam navštívili muzeum ghetta, kde bývala původně škola a později domov pro chlapce. Zde žáci viděli kresby dětí, které v ghettu žily odděleně od svých rodin. Někteří se vydali do Magdeburských kasáren, kde bylo možné vidět rekonstrukci ubytování v ghettu. Každý člověk měl pouhý 1,6 m² místa.
Po prohlídce ghetta je čekala prohlídka Malé pevnosti. Zde je provedli průvodci a dozvěděli se mnoho zajímavých, avšak mrazivých skutečností. Vyprávěli jim mnoho příběhů, které se zdály až neskutečné. Každý nemohl uvěřit tomu, co se doopravdy dělo na místech, kde právě stojí. Když nastal čas opustit pevnost, prohlédli si ještě i Národní hřbitov Terezín a žasli nad obrovským počtem hrobů, ve kterých leží nevinní lidé.
9. tř. - Exkurze do Terezína (6 obrázků)
Deštivé počasí nás přemohlo a už jsme se těšili domů. Cestou domů nám v hlavě honilo spoustu myšlenek. Všichni by se jistě shodli na tom, že jim tento výlet přinesl nejvíce. Pochopili, že lidé doopravdy trpěli a že se někdy naše starosti nevyrovnají starostem těch, kteří se báli každý den o holý život. Výlet se žákům moc líbil a uvědomili si, že na některé události opravdu nesmíme zapomenout.
Mgr. K. Adámková
V rámci projektu Zdravá pětka si v závěru dubna 2024 vyzkoušela zdravé vaření i třída 6.C. Za podpory paní lektorky si obohatili znalosti v oblasti zdravé výživy a životosprávy a z vybraných zdravých surovin uvařili výtečné pokrmy. Znalosti o jídle též prohloubili formou deskových her v anglickém jazyce a ve výukové aplikaci wordwall si sami vytvořili kvíz.
6C - Zdravá pětka (11 obrázků)
Žáci si projektovou výuku velmi užili a již se těší na další podobné projekty.
Bc. K. Martinko, Bc. L.Schwarzbachová
V rámci hodin slohu se žáci 6. B pokusili vyzkoušet si role redaktorů televizních novin. Ve dvojicích si připravili zprávy z dění v ČR, ve světě, zajímavosti z říše zvířat, dopravní zpravodajství i zprávy o počasí. Své výstupy nahrávali, aby je poté mohli zhlédnout a zhodnotit. (Pro někoho bylo těžké umět vyjádřit pozitivní kritiku nebo jen pochválit spolužáky.)
Naučili se, že není jednoduché mluvit na kameru, vyjadřovat se spisovně, artikulovat, mluvit nahlas, nemít trému, a především nepodcenit písemnou a vizuální přípravu.
Mgr. Š. Leknerová a K. Ondečková
Vážené vedení města Benešov nad Ploučnicí, pracovníci školní jídelny a vedení naší školy,
dovolte nám, žákům ze žákovského parlamentu, abychom Vám vyjádřili upřímné poděkování za Vaši podporu a realizaci školního bufetu. Tento projekt jistě přispěl a bude přispívat k větší spokojenosti a pohodlí žáků naší školy. Jsme vděční za Vaši snahu a ochotu poskytnout nám vybavení, občerstvení k prodeji a místo, kde si můžeme pochutnat na zdravých a chutných svačinách.
Tato iniciativa nejenže zlepšuje každodenní život ve škole, ale také podporuje zdravý životní styl a přátelskou atmosféru mezi námi, žáky. Vaše práce a nasazení, s nimiž jste se zapojili do tohoto projektu, jsou pro nás velkou motivací.
Ještě jednou děkujeme za Vaši neocenitelnou podporu a těšíme se na další spolupráci.
S úctou,
žáci žákovského parlamentu
V pátek 19. dubna 2024 se 5. B vydala v rámci projektu Šance pro všechny na zážitkový program do Liberce do iQLANDIE, do největšího science centra v ČR. Dětem se celý den dařilo, líbily se jim celodenní aktivity a užily si neopakovatelné zážitky. Při chemických pokusech se nikomu nic nestalo, a tak poznávaly, co neznaly.
5B - iQlandia Liberec (39 obrázků)
Už teď se těší na další podobný výlet.
Mgr. A. Špačková
V pátek 1. prosince 2023 se konalo školní kolo Olympiády v českém jazyce. Zúčastnilo se ho 16 žáků z 8. a 9. tříd. Olympiáda se skládala ze 2 částí – gramatické a slohové. Obě byly zaměřeny na slovní zásobu. Tématem slohového úkolu bylo napsat volný slohový útvar Poprvé sám/sama…. Nakonec zvítězily, a to s velkým přehledem, žákyně 8. C – Markéta Svobodová a Viktorie Malinovská, které tak postupují do okresního kola. Děkujeme všem zúčastněným za snahu a chuť vyzkoušet si své jazykové dovednosti.
Mgr. Hana Fridrichová
V úterý 30. ledna 2024 proběhlo v Děčíně okresní kolo Olympiády v českém jazyce. Naši školu velmi úspěšně reprezentovala Markéta Svobodová, která vybojovala výborné 2. místo a postup do krajského kola. Školu reprezentovala také Viktorie Malinovská.
Oběma dívkám děkujeme za reprezentaci školy a Markétě držíme palce do krajského kola.
Mgr. M. Šmídová
Ve čtvrtek 21. března 2024 proběhlo v Ústí nad Labem krajské kolo Olympiády v českém jazyce. Naše škola měla zastoupení v Markétě Svobodové z 8. C. Markéta velmi úspěšně reprezentovala naši školu a v kategorii ZŠ a víceletá gymnázia si vybojovala krásné 4. místo z 20 účastníků z celého kraje. Do ústředního kola postupují vždy první dva nejlepší účastníci z každé kategorie. Práce účastníků na 3. až 5. místě se zasílají ústřední komisi k dalšímu výběru bez ohledu na zastoupení krajů, je tedy ještě možnost, že by Markéta mohla postoupit dál.
Markétě blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.
Mgr. M. Šmídová
V pátek 15. března 2024 se v aule školy konalo setkání těch nejlepších zpěváčků z naší školy. Vytvořili jsme si novou pěveckou soutěž a nazvali jsme ji "Jarní zpívání". Do soutěže postoupilo z třídních kol 20 učinkujících, kteří byli rozděleni do třech kategorií podle věku. 1. – 2. třída, 3. - 5. třída a z druhého stupně zpívali žáci jen ze šestého ročníku. A jak to dopadlo?
I. kategorie - 1. Astrid Slámová a Natálka Eklová; 2. Denisa Kufrová
II. kategorie - 1. Klára Bednářová a Alice Šeflová; 2. Karolína Záhorková, 3. Elena Majorová a Viktor Sláma
III. kategorie - 1. Štěpánka Rabová
Ostatní učinkující získali čestná uznání za své pěvecké dovednosti. Děkujeme všem zúčastněným za krásné zpříjemnění pátečního dopoledne. Věřím, že se zpívání líbilo a příští rok si to zopakujeme.
Mgr. A. Špačková
Celé první pololetí jsme se v hodinách literatury věnovali četbě knih z edice Kouzelný atlas putování časem od současné české spisovatelky Veroniky Válkové. Knihy vyprávěly o Bářiných cestách do minulosti a poznávání jiných kultur. Bára se na svých cestách také setkala s mnoha skutečnými historickými osobnostmi a poznala je v jejich mládí, kdy ještě nebyli slavní.
Poté co jsme knihy přečetli, výtvarně jsme zpracovali referát a prezentovali ho před třídou. Každý z nás se tak ukázal v roli vypravěče, musel se poprat s vlastní trémou a zapracovat na svém slovním projevu.
9B, 9C - Projekt Historické výpravy s knihami (8 obrázků)
Při tomto projektu jsme se zábavným způsobem hodně dozvěděli o nedávné i dávné minulosti.
Sára a Laura za 9. C a 9. B
V úterý 27. února 2024 se žáci šestých tříd opět vydali na tradiční bruslení na zimní stadion v Děčíně. Atmosféra byla naplněna radostí a očekáváním, jak se budou (staro)noví bruslaři snažit udržet na nohou na kluzišti. Mezi šesťáky jsou někteří úplní začátečníci, jiní zase zkušení bruslaři, kteří se na ledě cítí jako ryby ve vodě. Zdatnější žáci se nezištně postavili do role průvodců a pomocníků pro začínající bruslaře. Pomoc a vzájemná podpora se stala klíčovým prvkem celé akce.
Šesťáci znovu na ledě (14 obrázků)
Na ledu se tak zcela přirozeně naplňovaly hodnoty školy, jako zodpovědnost, respekt a bezpečí. Žáci se učili být ohleduplní ke svým spolužákům, naslouchat pokynům a dbát na bezpečnostní pravidla. Samozřejmě se to neobešlo bez pár pádů na led a drobných srážek, ale důležité bylo, že všichni zůstali v klidu, vzájemně si pomáhali a podporovali. Zkrátka, žádný z našich šesťáků nezůstal sám a opuštěný na ledu.
Tř. učitelé šestek – Mgr. M. Jansová, Mgr. Š. Leknerová, Mgr. M. Zbela
Žáci šestých tříd měli možnost zažít ve čtvrtek 22. února 2024 hudebně divadelní zážitek při návštěvě muzikálového představení „Malý princ. Příběh chlapce z planety B612“. Tato adaptace slavné knihy Antoina De Saint-Exupéryho přivedla žáky do světa plného tajemství, lásky, pokory a životních hodnot.
Muzikálový příběh uvedlo na prkna Městského divadla Děčín hostující Hudební divadlo dětem v podání herců a zpěváků Ester Novozámské a Davida Bendy. Hodinové představení bylo klíčem k ucelenému poznání dětského pohledu na svět a k připomenutí důležitosti opravdových hodnot jako je přátelství, láska a radost ze života.
Při návštěvě divadla se žáci současně učili respektovat hranice ostatních diváků a dodržovat pravidla slušného chování. Získávají tak zkušenost se společenskými normami a zdvořilostí ve veřejném prostoru.
Tř. učitelé šestek – Mgr. M. Jansová, Mgr. Š. Leknerová, Mgr. M. Zbela
58. ročník biologické olympiády odstartoval 22. ledna 2024. Žáci se utkali ve dvou soutěžních kategoriích rozdělených podle ročníků. Stejně jako loni, byla olympiáda pro žáky velmi náročná, jelikož je čekaly 3 soutěžní oblasti - poznávání přírodnin, teoretická část a praktická laboratorní část.
Biologická olympiáda 2024 (5 obrázků)
V mladší kategorii D (6. a 7. tř.), kde soutěžilo 8 žáků, zvítězil Antonín Rejman, na 2. místě se umístil Josef Kruml (oba 7. C). V kategorii C (8. a 9. tř.) se olympiády zúčastnilo 33 žáků, nejlépe se dařilo Markétě Svobodové (8. C), za ní se umístily Zuzana Huberová a Sofie Pejpková (obě 8. B). Do okresního kola postoupili - A. Rejman, J. Kruml, M. Svobodová a Z. Huberová.
Všechny žáky moc chválím, za snahu a zápal, se kterým soutěžní úlohy řešili. Vítězům gratuluji a těším se, jak budou bodovat v okresním kole.
Mgr. M. Šárová
Zdravá 5 je unikátní celorepublikový vzdělávací program pro základní i mateřské školy, který je zaměřený na zdravý životní styl, především v oblasti zdravé stravy. Lektoři Zdravé 5 seznamují žáky zábavnou a interaktivní formou se zásadami zdravého stravování. Cílem projektu je motivovat děti k automatickému přijetí zásad zdravé výživy a jejich přirozené implementaci do životního stylu. Nadační fond Albert poskytuje školám vzdělávací program zcela zdarma.
Dvouhodinové programy jsou přizpůsobené věku účastníků a probíhají na 1. stupni ve třídě, pro 2. stupeň ve školní kuchyňce. Na naší škole si Zdravou 5 vyzkoušeli děti z přípravky a také žáci 1., 2., 4. 5. a 7. tříd. Všechny aktivity pod vedením lektorky byly pěkně provázané a spojené se soutěžením ve spolupráci celé skupiny. Děti se dozvěděly zajímavé informace o zdravé životosprávě a všechny si připravné aktivity užily.
Zdravá Pětka na naší škole (15 obrázků)
Chceme poděkovat Zdravé 5 a zejména paní Ludwigové za skvělou zábavně naučnou dvouhodinovku se Zdravou Pětkou.
Mgr. M. Rejmanová, Z. Pospíšilová
Ve dnech 19. a 20. prosince 2023 si žákovský parlament připravil akci o vánočních tradicích a zvycích pro žáky od přípravky až do 7. třídy. Akce se konala v prvním podlaží budovy Nova.
Žáci plnili úkoly na jednotlivých stanovištích, kde od členů ŽP získávali informace o různých vánočních tradicích. Zároveň byla většina stanovišť doprovázena ukázkou, například pouštění lodiček a házení střevíčkem.
Na základě získaných informací žáci odpovídali na otázky a následně byli odměněni razítkem a písmenkem do tajenky.
K ukázkám bylo vždy i zajímavé povídání o dané tradici. Žáci měli takto šanci dozvědět se něco nového a zároveň si ji mohli někdy i vyzkoušet, například balení dárků či zdobení perníčků.
ŽP - Vánoční zvyky a tradice (25 obrázků)
Akce měla příjemnou vánoční atmosféru a obě strany, jak žáci, tak členové ŽP, si ji moc užili. Z vydařené akce odešli všichni s výbornou vánoční náladou.
za ŽP Viktorie Malinovská
Vážení rodiče, milí žáci,
Vánoce jsou časem spojování a sdílení lásky. Přeji Vám, abyste mohli strávit tyto sváteční dny v objetí svých nejbližších, plni radosti a vánoční pohody. Ať každý váš okamžik je naplněn teplem domova a nezapomenutelnými chvílemi s těmi, které máte rádi.
S přicházejícím novým rokem přináším přání plné naděje, úspěchů a příjemných překvapení. Ať každý nový den nese s sebou šance k osobnímu růstu a společnému rozkvětu naší školní komunity.
Těším se na setkání s vámi v novém roce a na další společné zážitky. Přeji Vám Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2024!
S úctou,
Jakub Zelený
ředitel školy
V pondělí 4. prosince 2023 přijeli za našimi žáky čtvrtého a pátého ročníku zaměstnanci Městského útulku pro opuštěná a toulavá zvířata v Děčíně. Navázali tak na podobnou akci, která proběhla na budově Bílá v rámci Dne laskavosti v pondělí 13. listopadu 2023. V zajímavé besedě přiblížili dětem život v útulku i svou náročnou a velice potřebnou práci.
Žáci připravili pro zvířata spoustu vánočních dárků v podobě psích a kočičích pamlsků, hraček a dalších potřeb.
Beseda se jim velice líbila - jak je vidět zde a na fotkách: Beseda s pracovníky útulku (19 obrázků) a těší se na další akce.
Mgr. I. Špačková
V pondělí 20. listopadu 2023 navštívili v rámci prevence naši školu pan Ing. Lukáš Moudrý, Dis. z oddělení prevence kriminality Městské policie Děčín a paní Mgr. Pavlína Müllerová, soudkyně Okresního soudu v Děčíně. Pro žáky si připravili povídání o trestní odpovědnosti dětí a mladistvých, kterého se ve třech vyučovacích hodinách zúčastnili žáci 7. - 9. tříd. Ve vzájemném dialogu odbornější výklad prokládali reálnými příběhy a situacemi z policejního a soudního prostředí. Žáci měli možnosti doptávat se na cokoliv, co je zaujalo, diskutovat, a popsat své zkušenosti s přestupky. U devátého ročníku se v závěru přednášející vyjádřili i k tématu výběr povolání, motivovali děti k dalšímu studiu.
Beseda byla velmi přínosná a zajímavá jak pro děti, tak i pro dospělé.
Mgr. K. Procházková
Od půlky září do půlky listopadu jsme se snažili být milí, pozorní a laskaví nejen k sobě ve třídě, ale i ke svým blízkým v rodině, ke kamarádům i k cizím lidem.
Přihlásili jsme se do projektu Jsem Laskavec a pod přezdívkou Dobráci Dlouháci jsme během podzimních měsíců:
Co nám to dalo? Radost z radosti druhých
třída 6. B
V pondělí 6. listopadu 2023 se uskutečnil 1. bowlingový turnaj 7. ročníků, který žákům zorganizovaly paní třídní učitelky. Akce se konala v S-centru v Děčíně. Pro některé hráče to bylo první setkání s bowlingem vůbec, první hod bowlingovou koulí.
Žáci si vytvořili své týmy, hráli o poháry a medaile. Celkem bylo 8 týmů po 6-7 hráčích. Turnajová hra trvala 60 minut, po ní pak následovalo vyhodnocení týmů a také se vyhlašovala nejlepší hráčka a nejlepší hráč. Nejlepším týmem byli: Liane Hudiová, Vanesa Hudiová, Natálie Zemanová, Drahomíra Gažiová, Marie Kuncová a Radek Hanko. Nejlepší hráčkou turnaje se stala Drahomíra Gažiová a nejlepším hráčem se stal Vít Kofroň. Gratulujeme jim k úspěchu.
Žákům se tato akce líbila a my se už těšíme na pokračování tohoto podzimního turnaje v bowlingu, který bychom chtěly zopakovat příští rok – tentokrát tedy pro 8. ročníky.
Bc. E. Ácsová, Mgr. S. Matysová, Bc. L. Čermáková
Ve středu 8. listopadu 2023 navštívila třída 8. C Městské divadlo Děčín a zhlédla divadelní představení Kytice, což bylo završením loňské dlouhodobé práce s tímto literárním dílem Karla Jaromíra Erbena.
Představení bylo velmi působivé a naši žáci si určitě odnesli příjemný zážitek z celého dne. A všem to moc slušelo!
Mgr. S. Matysová
Vážení rodiče,
zveme Vás na třídní schůzky, které proběhnou v pondělí 20. listopadu 2023 v kmenových třídách následovně:
1. stupeň - společně od 16 h
2. stupeň - společně od 16.30 h
Následovat budou individuální schůzky do 18.30 h, na kterých Vás učitelé jednotlivých předmětů seznámí s prospěchem a chováním vašeho dítěte.
Těšíme se na setkání s Vámi
Mgr. J. Zelený, ředitel školy
Společná třídní schůzka pro III.A proběhne mimořádně ve středu 22. listopadu 2023 v 16 h.
V pondělí 30. října 2023 proběhla velmi zajímavá akce se žáky devátých ročníků - beseda s paní Evou Erbenovou. Měli jsme radost, že máme možnost setkat se osobně s paní Evou Erbenovou – rodačkou z Děčína; pamětnicí, která zažila Terezín, Osvětim a přežila pochod smrti. Paní Erbenová žije se svou rodinou v Izraeli. V současné nelehké době přijala nabídku české vlády a tráví čas v ČR. Tato jedinečná vzdělávací akce proběhla navíc v krásném prostředí děčínského zámku.
Paní Erbenová nám zprostředkovala její vnímání současné situace v Izraeli, pověděla nám o svém krásném dětství v Děčíně, zavzpomínala na nelehké situace v Terezíně a vypověděla jaká náhoda jí tehdy během pochodu smrti zachránila život. To vše nám předala s nebývalou pozitivní energií a příkladem toho, jak se radovat ze života.
Další den jsme na téma navázali během hodiny dějepisu. O paní Evě vyhledali další informace a poslechli si její další nelehké vzpomínky.
Mgr. K. Adámková
V úterý 24. října 2023 se žáci 6. A a 6. B zúčastnili akce s názvem "Jsem laskavec", v rámci které uklízeli okolí Benešova nad Ploučnicí. Sraz byl na škvárovém hřišti u budovy školy, odkud se vydali na Ovesnou, Malou Veleň a po cyklostezce zpět ke koupališti v Benešově, kde byla akce ukončena. Technické služby města poskytly žákům pytle na odpad. Žáci skoro všechny poskytnuté pytle naplnili sesbíraným odpadem.
6A, 6B - Jsem laskavec - úklid (11 obrázků)
Za svou snahu a píli byli žáci nejen pochváleni, ale i odměněni dobrým pocitem z čistějšího města.
Za žáky Václav Zvolánek, 6. B
Spojení historie a adrenalinové zábavy ve skalnatém terénu zámeckého areálu v Děčíně si vyzkoušeli v pondělí 23. října 2023 žáci šestých tříd s pedagogickým doprovodem. Na pokladně zámku obdrželi pracovní list s mapkou zámku a přilehlých zahrad, kde následně objevovali nejrůznější zajímavosti této kulturní památky. I když původně se soutěž Cesta malého dobrodruha aneb Zámek plný překvapení zdála jako příjemná podzimní „procházka růžovou zahradou“, hledání označených bodů v mapce a zodpovězení správných otázek, potažmo vyluštění celé tajenky, dalo mnohým žákům pořádně zabrat.
Šesťáci - Cesta malého dobrodruha (40 obrázků)
Všichni se však se zadanými úkoly víceméně úspěšně poprali a na konci každý obdržel neobvyklé osvědčení od „dětí hraběte z Thunu“ a nepostradatelnou sladkou odměnu.
Mgr. M. Jansová (6. A), Mgr. Š. Leknerová (6. B) a Mgr. M. Zbela (6. C)
V pátek 13. října 2023 se třída 6. B učila tak trochu jinak. Děti na celý den opustily svou kmenovou učebnu, oblékly si sportovní oblečení a po ranním zvonění vyrazily na školní zahradu. Zde první dvě vyučovací hodiny plnily úkoly z matematiky a českého jazyka. Každý obdržel svou osobní kartu, na které měl vyobrazeného ježka. Za správné plnění úkolů získávaly děti pro „svého ježečka“ hmyzí potravu. Správným řešením tak krmily ježka, aby byl dostatečně připravený na přicházející zimu.
V dalších třech hodinách děti střídavě vařily ve školní kuchyňce a ve skupinách tvořily myšlenkovou mapu, v níž zúročily všechny nabyté informace o životě ježka západního, které získaly během ranních úkolů.
6B - Vyučování venku - projekt Ježek (13 obrázků)
Všichni si vyučování mimo třídu moc užili, spolupracovali při úkolech, vhodně se doplňovali, navzájem si pomáhali.
Hodnotíme den jako velmi povedený a přínosný i pro formování třídního kolektivu. Určitě to nebyl náš poslední den vyučování mimo třídu.
Mgr. Š. Leknerová a K. Ondečková
V úterý 3. října 2023 se třída 8.A a 8.B účastnily dne pro třídu v JUMP aréně v Ústí nad Labem – Střekov.
Jedná se o velké zábavné trampolínové centrum s důrazem na sportovní vyžití a bezpečnost návštěvníků. Jump aréna má pět závodních trampolín a jednu freestylovou závodní trampolínu, která je největší v ČR. Dále jsou zde BASIC trampolíny pro začátečníky i pokročilé, kterým je nastavena optimální skákavost pro bezpečnost žáků.
Dopadová jáma pro trénink skokových prvků, která obsahuje bag s řízeným tlakem vzduchu a umožňující dopad několika osob najednou. Jump aréna má celkem 55 trampolín, 4 gymnastické a parkour konstrukci. Žáci zde měli možnost občerstvení s posezením a výhledem do celé arény.
Skladba prvků trampolinového centra je navržena pro zábavu a svobodu dětí. Obsahuje prvky pohybové, balanční, zábavné, ale i odpočinkové a relaxační.
Akce se dětem velice líbila a těší se na další.
Bc. P. Švecová, Mgr. K. Adámková, Mgr. O. Stínilová
Neobvyklý start školního roku prožili žáci nových šestých tříd naší školy. Po prvním zvonění na II. stupni totiž místo aktovek zabalili cestovní batohy a se svými třídními učiteli vyrazili na třídenní adaptační pobyt do malebných Lužických hor. S výpravou pomohly i asistentky pedagogů – další nové tváře šestých ročníků.
Cílem pobytu bylo Rekreační středisko Netopýr v Jiřetíně pod Jedlovou, tedy v samém srdci pohoří. S netopýry jsme se v osadě nesetkali, zato králíků, morčat, exotických papoušků či koz zde bylo k radosti dětí hned několik. Smyslem kurzu bylo zejména se vzájemně poznat (v případě nových spolužáků a třídních učitelů), ale také stmelit čerstvě vytvořené kolektivy žáků, což se kurzem jistě podařilo nastartovat. Příležitostí pro to byla celá řada: sportovní aktivity (fotbal, badminton, karty či šachová partie), turistické výpravy na Jedlovou a Křížovou horu, ale i vychutnání italské zmrzliny v jiřetínské cukrárně. Významným bodem programu byla také dopolední lesní hra člověče, nezlob se, ve které jednotlivá družstva procházela neobvyklými zkouškami. Ta nejúspěšnější obdržela od svých třídních diplom.
Prosluněné dny byly večer završeny bohatou večeří, a hlavně pak kruhovým setkáním v tanečním sále, kde si žáci pod vedením pedagogů zábavnou formou předávali prožité zkušenosti z pobytu. K posílení pozitivních sociálních vztahů v „šestkách“ posloužila i hra „kdo je to?“, ve které se žáci vzájemně charakterizovali.
6. tř. - Adaptační pobyt v Jiřetíně pod Jedlovou (27 obrázků)
Zářijový adapťák šesťáků se tedy určitě povedl a žákům tak přinejmenším usnadnil jejich vstup do zatím nepoznané druhé etapy základního vzdělávání, kde se již bude (budou) rozhodovat o své profesní dráze. Ale nepředbíhejme, jsme teprve pár dnů za startovní čarou. V rámci chystaných třídních aktivit se už těšíme na žáky a žákyně, kteří se nemohli k adaptačnímu pobytu připojit.
Třídní učitelé: Mgr. M. Jansová (6. A), Mgr. Š. Leknerová (6. B) a Mgr. M. Zbela (6. C)