Žákovský parlament si pro naše nejmenší žáky připravil sportovní olympiádu. Sportovní klání proběhlo pro přípravnou třídu, prvňáčky, druháky a třeťáky dne 22. června 2023. Vzhledem k velmi teplému počasí se celá akce přesunula do prostor budovy prvního stupně. Začátek této akce, která byla nabitá sportovním duchem, započal v prostorách malé tělocvičny. Zde proběhl společný nástup všech sportovců a pořadatelů z řad žákovského parlamentu. Naši sportovci nastoupili, tak jak se patří na olympiádě, v zástupu a s připravenými vlajkami svých tříd. Musíme ocenit krásné a povedené zpracování vlajek. Parlamenťáci dostali přidělené třidy, kterým dělali průvodce po celé sportovní klání. Děti poměřily své síly a schopnosti v šesti disciplínách: člunkový běh, hod frisbee, skákání v pytlích, trojitý skok do dálky, překážková dráha s míčkem a sběr míčků na čas. Bylo hezké vidět, jak si třídy navzájem fandí a podporují se ve svých výkonech. Celý den nás všechny provázela skvělá sportovní nálada. Po absolvování všech disciplín parlament čekal nelehký úkol, a to vyhodnocení všech individuálních výsledků. Po chvíli odpočinku se vyhlašování výsledků, na které všichni netrpělivě čekali, přemístilo do parku pod školou, kde vládlo příjemné klima. Parlamenťáci si pro naše sportovce připravili diplomy, medaile, stupně vítězů, olympijskou pochodeň a olympijské kruhy. Aby celý den byl zakončený v bujaré sportovní náladě, byla pro žáky připravena poslední disciplína. Přetahování lanem mezi jednotlivými třídami rozproudilo krev všem zúčastněným. Atmosféra byla doslova dechberoucí. Velmi nás těší, že se tato akce našim žáčkům líbila a mohli jsme jim zpříjemnit poslední dny školního roku. Parlamenťáky organizace této akce natolik nadchla, že příští rok navážou se stejným ne-li větším odhodláním takovéto akce připravovat častěji.
kům líbila a mohli jsme jim zpříjemnit poslední dny školního roku. Parlamenťáky organizace této akce natolik nadchla, že příští rok navážou se stejným ne-li větším odhodláním takovéto akce připravovat častěji.
Sportovní olympiáda (30 obrázků)
Děkujeme všem paním učitelkám a asistentkám pedagoga zúčastněných tříd za jejich pomoc při této akci.
M. Miňovská
V úterý 20.června 2023 se vydali žáci 7.A na školní výlet na Dymník u Rumburku. Vyráželi jsme již v brzkých ranních hodinách, ale nakonec všichni dorazili a my mohli odjet z nádraží směr Rumburk. Cesta vlakem byla pohodová a plná očekávání.
Z Rumburku jsme se vydali po žluté a zelené turistické značce na Dymník. Chlapci prozkoumávali okolí stezky a těšili se na fotbalgolf, který je čekal. Dívky byly také zvědavé, zda je hra bude bavit.
Po vystoupání nahoru nás čekalo překvapení v podobě hezkého areálu s restaurací a hřištěm. Přivítali jsme osvěžení, několikaminutový odpočinek a pak už jsme se vrhli s nadšením do hry fotbalgolfu.
Fotbalgolf všechny velmi mile překvapil a hra nás opravdu bavila. Po hře jsme se vydali také na rozhlednu, kde jsme si prohlédli nejbližší okolí. Nakonec nás čekalo občerstvení v místní restauraci. I přes počáteční nezdar, jsme si nakonec vyzkoušeli, jak se chovat slušně v restauraci, jak si objednat a požádat o zaplacení.
Naše cesta zpátky nás zavedla do Krásné Lípy. Tam jsme nastoupili na vlak směr Benešov nad Ploučnicí a celí zmožení a unavení se těšili domů.
Byl to krásný den plný zážitků.
Mgr. K. Adámková
Ve středu 14. června 2023 jsme u nás ve škole přivítali paní Petru Tvrzovou, která nám v rámci projektu Den pro školu přijela povědět svůj osobní inspirující příběh a společně jsme poté hledali své talenty.
Naučili jsme se, že každý z nás nahlíží na stejnou situaci jinak a každý z nás se v životě rozhoduje podle vlastních nastavených měřítek a hodnot. Nakonec jsme každý hledal aspoň jeden svůj talent, jednu činnost či oblast, ve které jsme dobří a vynikáme v ní.
Návštěva paní Tvrzové byla velmi obohacující. Je velká škoda, že někteří žáci 7. A této příležitosti naučit se a zažít něco neobvyklého nevyužili a během programu nedodržovali domluvená pravidla.
Mgr. K. Adámková
V úterý 13. června 2023 zažili žáci 7.A netradiční odpolední vyučování. Na hodině vaření by nebylo nic zvláštního, ale hodina vaření středověkých jídel je už zcela jiná záležitost. Povedlo se nám takto propojit hodiny dějepisu, výchovy ke zdraví a pracovních činností.
Na začátku se žáci dozvěděli několik zajímavostí o středověkém stravování a potom si sami vyzkoušeli uvařit několik receptů.
Ve středověku neměli příliš často maso, a tak jsme nahradili bílkoviny luštěninami – hrachové placičky nás všechny velmi mile překvapily vynikající chutí a křupavostí. Dále jsme vyzkoušeli hustou chlebovou polévku, protože husté polévky byly základem středověké kuchyně. V neposlední řadě patřily do středověké stravy také kaše – my jsme uvařili jáhlovou. Ve středověku to měli také těžké se slazením, a tak jsme si uvařili k oslazení a oživení kaše tzv. mrkvový máz. Mrkev s medem, máslem a kořením byla příjemně sladká a s jáhlovou kaší to byla jedinečná kombinace.
7A - Středověké vaření (10 obrázků)
Někteří jídlům zpočátku nevěřili, ale nakonec každý sebral odvahu a aspoň trochu ochutnal.
Mgr. K. Adámková
V pátek 9. června 2023 se žákovský parlament vydal do Prahy na exkurzi do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Naše cesta z hlavního nádraží vedla přes Václavské náměstí, kde jsme se podívali na jedno z nejznámějších sochařských děl - sousoší svatého Václava a národních patronů, které je symbolem české státnosti. Další zastávkou byl Staroměstský orloj, kde jsme o pár minut propásli pohybující se apoštoly. Cesta dále vedla přes Karlův most s nádherným výhledem na Pražský hrad a majestátní Vltavu. Zde jsme neopomněli „destičku štěstí“ - reliéf u sochy sv. Jana Nepomuckého. Žáky také zajímal pohled na Čertovku, kde se natáčel film Chobotnice z druhého patra.
Začátek exkurze v Poslanecké sněmovně byl v informačním centru PS v Paláci Smiřických. Zde nám náš průvodce sdělil bezpečností požadavky v rámci exkurze a pustil žákům několikaminutovou video přednášku, která žákům objasnila vznik a účel Parlamentu České republiky, jeho historii, dále vznik demokracie a způsob demokratické funkce státu. Samotná prohlídka započala bezpečnostní kontrolou a pokračovala do atria, kde se žáci dozvěděli o propojení tří paláců, které tvoří komplex budov Poslanecké sněmovny. Jedná se o Paláce Smiřických, Thunovský a Štemberský. Ve všech prostorách na nás dýchala všudypřítomná majestátnost. Cesta pokračovala do poslaneckých klubů, kde se žáci dozvěděli o jejich fungování. Následovalo předsálí, kde jsme mohli vidět originál prezidentského slibu s podpisem našeho současného prezidenta Petra Pavla a také životopisy všech jeho předchůdců. Poté se už před námi otevřely dveře hlavního jednacího sálu. Pohled uvnitř byl velmi působivý. Prostory jednacího sálu byly upraveny v roce 1861 pro jednání zemského sněmu. Od této doby se podoba sálu prakticky nezměnila. Žáci se mohli postavit za řečnický pultík a prozkoumat jednotlivá místa poslanců dle jmenovek, seznámili se s funkcí předkladatelů zákonů, ale také zapisovatelů a způsobem hlasování. Následovala prohlídka monumentálního novobarokního schodiště v Thunovském paláci, které vede ke kanceláři předsedkyně Poslanecké sněmovny paní Pekarové. Tu měli žáci možnost vidět a také s ní krátce pohovořit při prohlídce dalších prostor PS. Jedna z posledních zastávek byla také v sále Státních aktů s unikátní výzdobou. Pan průvodce nás dále zavedl také do tiskového centra, kde probíhají tiskové konference po jednání poslanecké sněmovny, i zde měli žáci možnost stoupnout si k řečnickému pultíku. Aby se poslancům dostalo čerstvého vzduchu během jednání, mají k dispozici venkovní terasu, kde proběhla závěrečná část exkurze.
Žákovský parlament v Poslanecké sněmovně (21 obrázků)
Prohlídka byla plná zajímavých informací, nahlédli jsme do krásných prostor a jsme velmi rádi, že jsme mohli tyto nádherné prostory vidět na vlastní oči. Věříme, že jsme si exkurzi všichni náležitě užili a získali další cenné vědomosti. Všem žákům moc děkujeme za příjemně strávený den.
M. Miňovská a Mgr. M. Šmídová
Ve středu 24. května a v pátek 26. května 2023 naši školu navštívil tým z Projektu prevence úrazů páteře a poškození míchy - BanalFatal!, programu České asociace paraplegiků – CZEPA. Cílem projektu je nejen předat autentickou, živou a zajímavou formou (kombinace osobní zkušenosti, autentických videí, živé diskuse…) informace o úrazech páteře, jejich mechanismech, následcích a zejména prevenci, ale především dosáhnout sebereflexe dětí a mladých ohledně nebezpečnosti vlastního rizikového chování.
Žáky v obou dnech čekala dvouhodinová diskuzní přednáška, která byla založena na reálných situacích ze života, které se mnohdy zdají být banální, ale mají fatální následky. V první části byla přednáška zaměřena na centrální nervový systém, tedy mozek a míchu, a celkově funkci nervové soustavy. V druhé části byla žákům přehrávána různá videa právě s na první pohled banálními situacemi, o kterých měli šanci diskutovat. Závěr přednášky byl věnován debatě vždy s jedním z lektorů, který za sebou již takovouto situaci měl, a ta ho upoutala na invalidní vozík. Žáci mohli pokládat jakékoliv dotazy a přímo se vcítit do role člověka, který je nějakým způsoben v dnešní společnosti omezen v různých oblastech svého života.
Projekt BanalFatal! (13 obrázků)
Děkujeme týmu lektorů - panu Václavu Pokornému, Martinu Zárubovi a Jaroslavu Filsákovi za zajímavé a poučné povídání a odpovědi na zvídavé otázky našich žáků.
Mgr. M. Šárová
V pondělí 22. května 2023 vyrazily deváté třídy, doplněné o žáky osmých tříd, na dlouho slibovanou exkurzi do Lidic.
Když jsme dorazili na místo, rozdělili jsme se do několika skupin. Čekal nás zážitkový výukový program a prohlídka pietního místa Lidice.
Zážitkový program překvapil – některé pozitivně, jiné negativně. Přesunuli jsme se do období druhé světové války a stali jsme se členy dvou rodin – židovské rodiny a rodiny z Lidic. Prožívali jsme s nimi jejich útrapy i malé radosti. V závěru jsme pochopili, že v rodině z Lidic zemřeli všichni kromě jedné dívenky, zatímco v židovské rodině několik členů válku přežilo. S tímto poznáním jsme pokračovali na prohlídku pietního místa. Zde jsme, díky velmi poutavému výkladu paní průvodkyně, prožili celý příběh Lidic. V žáru poledního slunce jsme vnímali osud této malé vesnice nedaleko Prahy, která měla být navždy vymazána z mapy světa. Tato tragédie byla odstrašujícím případem pomsty na nevinných lidech za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Celý svět tuto tragédii „prožíval“ s námi a dodnes některé dívky nesou jméno Lidice.
Po prohlídce pietního místa jsme se mohli občerstvit a podívat do expozice muzea a zjistit o této tragické události ještě více.
Tíha tohoto místa a osud lidických mužů, žen a dětí nás zmohl natolik, že jsme nastoupili do autobusu s pocitem vděčnosti, že žijeme v jiné době, kde se s něčím takovým již nesetkáme! Takové je naše přání, a proto si musíme naši historii připomínat.
Mgr. K. Adámková
V rámci 28. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha 2023 proběhlo v pátek 12. května 2023 finálové kolo letošního Souboje čtenářů.
Naši školu reprezentovalo deset žáků ze 6. A a 6. C, kteří se od února připravovali pod vedením paní učitelek Mgr. Šárky Leknerové a Mgr. Soni Matysové a také loňských účastnic této soutěže - Markéty Svobodové, Kristýny Zučkové a Viktorie Malinovské (všechny 7. C).
.
Ve finálovém klání odpovídají soutěžní týmy, stejně jako v online kole, na 25 soutěžních otázek z pěti vybraných knih. Oproti online klání mají žáci na odpověď omezený čas, svou odpověď musí zapsat na tabulku a také ji pak přečíst pro porotu, která soutěž hodnotí. Už samotný postup byl velkým vítězstvím, protože konkurence z dalších škol je veliká. Spolu s našimi žáky odpovídaly na poměrně náročné otázky také týmy šesťáků z Gymnázia Boskovice, ZŠ Tomáše Šobra a MŠ Písek, ZŠ a MŠ U Studny, Karviná a ZŠ Turnov, Skálova. Nejlépe si vedli žáci ze ZŠ Turnov, kteří obhájili vítězství z online kola. O tom, jak byla soutěž vyrovnaná, svědčí 2. místo pro dvě školy - Boskovice a Karvinou, které získaly stejný počet bodů. Naši šesťáci skončili v konečném pořadí na 5. místě (v letošním 14. ročníku soutěžilo celkem 88 školních týmů). Určitě to byla pro všechny cenná zkušenost a všichni jsme si užili krásný, napínavý den s knihami.
Z finálového kola - Souboj čtenářů 2023 - Praha (14 obrázků)
Bonusem finálového klání byla autogramiáda a rozhovor s jednou z autorek soutěžního titulu Mojenka, paní Olgou Stehlíkovou.
Mgr. M. Šmídová
V pátek 5.května 2023 nám při výšlapu na Jehlu, vrch vysoký 487 m, přálo krásné slunečné počasí. Z vrcholu jsme viděli celou Českou Kamenici pod námi, Zámecký vrch, který jsme zdolali vloni i vzdálenější rozhledy na Lužické hory, České středohoří a Labské pískovce.
Prošli jsme lesní okruh, navštívili hojné skalní útvary a zakotvili ve vodním světě, kde jsme si do sytosti užili chladné vody.
9C - Jehla a okolí (14 obrázků)
Turisťák jsme zakončili zmrzlinou na českokamenickém náměstí. S 10 kilometry v nohách jsme se příjemně unaveni vraceli domů a těšili se na příští výšlap do přírody.
Mgr. Š. Leknerová
V úterý 2. května 2023 se třídy 6. B, 7. B a třída 6. C v multimediální učebně na budově NOVA účastnily preventivní přednášky na téma užívání nikotinových výrobků..
Přednáška byla pojata jako prevence, která předchází závislosti na návykové látce. Vzhledem k dnešní době, kdy jsou některé velmi nebezpečné výrobky dětem snadno dostupné, začínají proto první pokusy s drogou většinou ve školním věku.
Naučná přednáška od pana R. Tylše byla žákům podána zábavnou formou, logickou cestou tak, aby zaujala pozornost žáků. Díky projekci digitálních obrázků efektivně působila na žáky. Je důležité, aby žáci pochopili, jaká nebezpečí na ně čekají a jaké zdravotní potíže je případně dostihnou, pokud návykovou látku vyzkouší a když ji začnou užívat. Žáci měli spoustu dotazů, hlásili se a odpovídali na soutěžní otázky. Vítězové vyhráli odznak od společnosti JAKOBY HOBBY.
Cílem programu bylo děti maximálně varovat a odradit je od užívání jakékoliv drogy.
Přednášky se dětem velmi líbily, chválíme je za aktivitu v hodině.
Bc. P. Švecová, Bc. L. Čermáková a Mgr. S. Matysová
V úterý 25. dubna 2023 vyrazili natěšení sedmáci na exkurzi do Prahy. Cílem bylo projít si Královskou cestu a ještě něco „navíc“. Ráno při nástupu do autobusu jsme očekávali mnohé. Probíhali zapálené diskuze, co vše uvidíme, jaké bude počasí a jak dlouhý bude rozchod na konci našeho programu?
Po příjezdu do Prahy se vedení naší skupiny ujal pan učitel Mgr. Martin Zbela. Prahu dobře zná, jeho zajímavý a poutavý výklad nás po celou exkurzi provázel a uchvátil. Kdo měl zájem, mohl se dozvědět spoustu nových věcí o každém místě, které jsme navštívili. Naše cesta začala u Letohrádku královny Anny, přes zahrady na Pražský hrad.
Zde vyvstala otázka: „Je pan prezident na Hradě?“ Jak nám napovídala prezidentská standarda – byl tam! Prošli jsme Hrad křížem krážem, nejlákavějším středobodem byla Katedrála sv. Víta. Po prohlídce Hradu naše cesta pokračovala Nerudovou ulicí na Karlův most, dále na Staroměstské náměstí a poté Celetnou ulicí k Obecnímu domu a Prašné bráně. Zde jsme měli hodinový rozchod v OC Palladium – pro všechny to byl vítaný závěr dne. Těšili jsme se na občerstvení, a že si něco hezkého koupíme.
Dojem s vědomostmi a zážitky nabytého dne nám trochu zkazila zpáteční cesta. Bohužel někteří sedmáci se neuměli chovat a v autobuse nadělali nepořádek, který jsme v závěru cesty museli s panem řidičem řešit. Doufejme, že příště si naše škola svou vizitku zlepší a již nebudeme muset něco takového řešit. I přes tento zádrhel na konci cesty splnila exkurze svůj cíl a ukázala Prahu z jiného pohledu, než ji možná mnozí znají.
Foto z exkurze - 7. tř. - Exkurze Praha (15 obrázků)
Mgr. K. Adámková
Dnes 25. dubna 2023 proběhlo v Ústí nad Labem krajské kolo Olympiády v českém jazyce. Krajského kola se zúčastnilo 14 soutěžících, vítězů a stříbrných účastníků z okresních kol. Naši školu reprezentovala Katka Vojtová z 9. A a přivezla výborné 4. místo. Gratulujeme Katce a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.
Mgr. M. Šmídová
V úterý 4. dubna 2023 proběhlo v Děčíně okresní kolo Olympiády v českém jazyce. Naši školu reprezentovala děvčata z 9. A - Katka Vojtová a Adéla Svobodová. Velmi dobře si s nástrahami okresního kola poradila obě děvčata a zejména velmi dobré znalosti předvedla Katka Vojtová, která se v konkurenci 32 soutěžících umístila na krásném 2. místě a vybojovala si tak postup do krajského kola. To se uskuteční v úterý 25. dubna 2023 v Ústí nad Labem. Děkujeme oběma dívkám za reprezentaci školy a blahopřejeme Katce, které budeme držet palce do krajského kola.
Mgr. M. Šmídová
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 proběhlo v aule naší školy základní kolo Olympiády v českém jazyce, jehož se účastnilo čtrnáct žáků 8. a 9. tříd. Ve dvou částech zadání ukázali žáci své jazykové znalosti a slohové dovednosti. Nejlépe si vedly Adéla Svobodová a Katka Vojtová z 9. A.
Obě dívky budou naši školu reprezentovat v okresním kole v Děčíně. Vítězkám školního kola gratulujeme a přejeme hodně štěstí v okresním kole.
Všem ostatním děkujeme za účast a zájem o soutěž.
Mgr. Š. Leknerová
Žáci třídy 8. B v minulých týdnech pilně pracovali, aby stihli připravit barevné a hravé dárečky budoucím prvňáčkům, kteří v pátek 14. dubna 2023 dorazili k zápisu. Chtěli jim tímto udělat radost a v mnohých případech zpříjemnit první kontakt se školou. Zároveň při těchto hodinách plných kreativity utužovali týmového ducha a spolupráci.
Fotografie z tvůrčí atmosféry - 8B - Dárky k zápisu (6 obrázků)
Mgr. M. Šárová a M. Miňovská
V pondělí 3. dubna 2023 se žáci 8.B vydali do Děčína, aby navštívili mobilní laboratoř Škoda EDU.LAB, která je vybudována v moderně pojatém návěsu. Cílem projektu bylo seznámit žáky s moderními technologiemi, které jsou součástí průmyslu 4.0, zvýšit u nich zájem o technické obory a prohloubit jejich znalosti. Žáci si vyzkoušeli umělou inteligenci, robotiku nebo virtuální realitu. Velmi je zaujal plně elektrický model ŠKODA ENYAQ iV, při jehož vývoji a výrobě se uvedené technologie naplno uplatňují.
8B - Škoda EDU.Lab v Děčíně (10 obrázků)
Celá akce žáky velmi zaujala a jsme rádi, že jsme se ji mohli zúčastnit.
Mgr. M. Šárová a M. Miňovská
S exotickými zvířaty v jejich domovském prostředí v Africe se mohli v aule naší školy seznámit žáci sedmých ročníků. Ve středu 22. února 2023 se zde uskutečnila přednáška s cestovatelem Ing. Martinem Košťálem, jenž má za sebou patnáct let putování „na vlastní pěst“ po více než dvaceti státech afrického kontinentu. Zebry, žirafy, opice či sloni, ale např. i oslava Mezinárodního dne dětí v Mosambiku, to vše bylo součástí hodinu a půl trvající audiovizuální prezentace, doplněné o doprovodný cestovatelův komentář, nabitý zajímavostmi a zážitky z cest.
7. tř. - Cestovatelská přednáška (13 obrázků)
Z přednášky si žáci odnesli nové informace nejen na téma zoografie Afriky, které vhodně doplňují jejich učební látku v hodinách přírodopisu, ale mohli si vyslechnout i vlastní zkušenost cestovatele s prodělanou malárií, se kterou se v roce 2016 léčil v nemocnici v Ghaně. O zájmu našich žáků svědčily četné dotazy na závěr přednášky.
Mgr. M. Zbela
V pátek 17. února 2023 se třída 8. B vydala s plnou výbavou na Zimní stadion do Děčína. Chlapci si s sebou vzali hokejky a prověřili své schopnosti v hokeji při hře na půl hřiště. Děvčata ve skupinkách zdokonalovala své jezdecké dovednosti. Jako vždy jsme si tuto sportovní aktivitu všichni užili a budeme se těšit na další společné zážitky.
Mgr. M. Šárová, M. Miňovská
V pátek 20. ledna 2023 se žákovský parlament sešel, aby zpracoval celoškolní anketu na téma "Nové zvonění". Parlament tak vyslyšel prosby, které se týkaly změny zvonění na budově Nova. Již v průběhu podzimu parlamenťáci sbírali návrhy skladeb od svých spolužáků napříč všemi třídami. Dnes dostali prostor pro zpracování ankety. Vytvořili postery, které žákům školy umožní si všechny skladby přehrát pomocí QR kódů a vybrat si tak své favority. Samotné hlasování proběhne příští týden. Společnou kreativní činnost si užili a opět si vyzkoušeli kooperaci, efektivní komunikaci a dovednost si navzájem naslouchat.
ŽP - půlden pro parlament - školní zvonění (15 obrázků)
M. Miňovská , koordinátorka žákovského parlamentu
V úterý 20. prosince 2022 proběhl tematický den pro žáky 4. – 6. ročníků zaměřený na Vánoce u nás i v anglicky mluvících zemích. Celým dopolednem provázeli své mladší spolužáky žáci 9. tříd. V předchozích hodinách angličtiny si pro ně deváťáci připravili různé aktivity v anglickém jazyce. Úkolem bylo projít 20 stanovišť, kde za splněnou úlohu dostali písmeno z tajenky.
Vánoční aktivity (10 obrázků)
Den probíhal v poklidné předvánoční atmosféře. Deváťáci se zhostili své úlohy velmi zodpovědně a oceňujeme také spolupráci napříč všemi třídami.
Mgr. M. Jansová, Mgr. K. Procházková, Mgr. L. Sönlová
Krásné a klidné prožití vánočních svátků v kruhu rodinném, v novém roce 2023 mnoho zdraví, lásky, osobních úspěchů a radostných dní přeje
za celý tým Základní školy a Mateřské školy Benešov nad Ploučnicí
Jakub Zelený
V úterý 13. prosince 2022 se uskutečnil první "Den pro žákovský parlament". Parlament se v počtu 22 žáků sešel první vyučovací hodinu v tělocvičně na budově NOVA. Zde si zahráli detektivní hru "Městečko Palermo" pod skvělým vedením Viki Malinovské. Poté přišlo na řadu i protažení těla ve vybíjené na dvě družstva. Po fyzickém výkonu následoval program ve školní kuchyňce, kde si žáci společně připravili chutné občerstvení formou jednohubek, obložené zeleninové mísy, pečené buchty a muffinů. Nejstarší děvčata upekla Krtkův dort. K dobrému jídlu si žáci připravili čaj na zahřátí.
Dobrý parlamenťák by měl být schopen spolupráce a kreativity. Tyto schopnosti předvedli žáci ve špagetové výzvě. V pěti týmech se pokoušeli postavit z balíčku špaget a lepící pásky nejvyšší stavbu. Zbyl nám také čas na závěrečnou debatu a shrnutí celého dne.
Den pro žákovský parlament (8 obrázků)
Hlavním cílem bylo vzájemné seznámení parlamenťáků, což se úspěšně podařilo.
Celý den se nesl v přátelském a týmovém duchu a už nyní se všichni těší na další společné akce.
M. Miňovská
Dne 24. listopadu 2022 se žáci 9. C v dopoledních hodinách vrhli na pečení perníčků a kokosek na Vánoční jarmark. Žáci si toto praktické vyučování ve školní kuchyňce užívali a po zbytek času, kdy se cukroví peklo, zdobili již upečené perníčky cukrovou polevou. Dále ještě dokončovali a kompletovali své výrobky z keramiky, určené také k prodeji na jarmarku. Cukroví provonělo celou budovu školy a žákům se tento způsob výuky moc líbil.
9C - Den pro třídu (14 obrázků)
Za spolužáky z 9. C napsala Jindřiška Donátová
Ve dnech 23. listopadu a 1. prosince 2022 odehráli naši chlapci okrsková kola ve florbalu v rámci Školské florbalové ligy pod záštitou AŠSK. První turnaj se uskutečnil v tělocvičně ZŠ Dr. Miroslava Tyrše v Děčíně, kde naši školu reprezentovali vybraní žáci ze sedmých tříd. Konkurence byla opravdu veliká, akce se totiž zúčastnilo celkem sedm škol. Náš tým se nakonec umístil na 5. místě. Druhý turnaj se odehrál v tělocvičně ZŠ Markvartice, kde mezi sebou změřili síly chlapci z osmých i devátých tříd. Na tomto turnaji hrálo celkem šest škol a náš tým skončil na pěkném 3. místě.
Mgr. Z. Miškovský
Ve dnech 25. a 30. listopadu 2022 proběhla okrsková kola ve futsalu v rámci Školské futsalové ligy pod záštitou AŠSK. Oba turnaje se uskutečnily v tělocvičně ZŠ Dr. Miroslava Tyrše v Děčíně, kde naši školu reprezentovali vybraní žáci 2. stupně. Na prvním turnaji se družstvo složené z chlapců šestých a sedmých tříd umístilo na 4. místě, zatímco na druhém turnaji se našim osmákům a deváťákům povedlo ukořistit 3. místo.
Mgr. Z. Miškovský
Ve dnech 15. a 16. listopadu 2022 se pro všechny ročníky I. stupně naší ZŠ, včetně přípravného ročníku, konaly preventivní besedy realizované vzdělávací společností e-DUHA, lektorem byl RNDr. Bc. Ludvík Hanák.
Programy reflektují velmi aktuální témata dnešního světa, jako jsou rizika používání informačních technologií a bezpečnosti v online světě, zabývají se též prevencí nelátkových závislostí, především online závislostí, hazardního hraní a prevencí kyberšikany.
Programy žákům představily a objasnily mnoho nástrah, které se v online světě vyskytují.
Tímto chceme poděkovat panu lektorovi za besedy a těšíme se na další spolupráci, která nás čeká na konci druhého pololetí.
Mgr. H. Svobodová, metodik prevence
V úterý 8. listopadu 2022 zamířili žáci devátých tříd v rámci volby povolání a rozvoje polytechnického vzdělávání do Mladé Boleslavi, kde na ně čekal připravený program od výrobce automobilů Škoda Auto. Jeho součástí byla komentovaná prohlídka tamního muzea společnosti, které bylo plné historických, sportovních i současných automobilů se slavným logem ve tvaru okřídleného šípu. Druhá část návštěvy zahrnovala exkurzi do výrobních provozů Škoda Auto, kde měli deváťáci možnost spatřit velmi moderní výrobní proces výroby automobilů.
Doprava na akci byla zajištěna z projektu: Podpora polytechnického vzdělávání a gramotností v ÚK - ÚK IKAP A2 (CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0017377)
9. tř. - exkurze Mladá Boleslav (9 obrázků)
Mgr. Z. Miškovský, Mgr. Š. Leknerová
V pátek 21. října 2022 jsme s šesťáky spojili užitečné s příjemným. Podzimní den jsme si v rámci výuky dějepisu společně užili v History parku Ledčice, kde jsme okusili živou a zábavnou archeologii a naučili se něco nového o životě našich nejstarších předků.
Všichni jsme se těšili na nové zážitky, a tak jsme v 8.00 h, na čas přesně, vyrazili autobusem z náměstí Benešov nad Ploučnicí směr Ledčice v okrese Mělník. Cesta proběhla pohodově a někteří byli již netrpěliví, co je to vlastně v tom „History parku“ čeká? I pro pedagogický doprovod to byla velká neznámá, i když aspoň trochu tušil.
Ledčice leží jižně od úpatí hory Říp. Když jsme jeden z našich nejznámějších vršků spatřili, bylo nám jasné, že už se blížíme. Celí natěšení jsme vyběhli z autobusu směr cíl. V tu chvíli však byli někteří z nás velmi překvapeni. Byla zima a foukalo. Všichni se snažili co nejvíce schovat pod kapuci a pozapínat, co šlo. Někteří byli náležitě vybaveni čepicí i rukavicemi, jiní po celou dobu naší exkurze nervózně přešlapovali.
Přišli jsme, nasvačili se a pak už to začalo!
Vyzkoušeli jsme si několik zajímavých činností – kopat jámu pro mamuta, pracovat s tzv. mazanicí v dlouhém domě, hrát si na archeologa a odhalit tajemství hrobu z doby železné, zastřílet si lukem a šípy, rozdrtit zrna pšenice na zrnotěrce. Nakonec jsme si všichni odvezli kousek vlastnoručně vyrobené keramiky. Také jsme se zahřáli na dětském hřišti a zanechali zde i svůj „exkluzivní podpis“. Dvě a půl hodiny programu utekly jakoby nic.
Fotografie z aktivit: 6. tř. - Archeopark Ledčice (7 obrázků)
Teď už zbývalo jen si koupit něco na památku – perník mamuta, pěstní klín, píšťalku nebo skleněnky? Občerstvit se bylo také důležité a téměř nikdo neodolal párku v rohlíku – po tak náročném programu všem chutná. Někteří se zahřáli horkým čajem a už jsme se mohli opět vydat k autobusu.
Cesta zpátky byla ve znamení sdílení zážitků a prohlížení si suvenýrů. Někteří si ve vyhřátém autobusu i zdřímli a za hodinku a něco jsme stáli opět na náměstí v Benešově nad Ploučnicí a loučili se s pocitem, že tento den byl vydařený, zajímavý a něčím mimořádný.
Mgr. K. Adámková
V pátek 7. října 2022 navštívili žáci devátých tříd divadlo v Děčíně. Zhlédli divadelní představení Balada pro banditu na motivy známého příběhu o Nikolovi Šuhajovi, které nazkoušelo Metropolitní divadlo. Představení provázelo množství známých písní z původního nastudování brněnského Divadla Husa na provázku z roku 1978.
Muzikálové představení se žákům líbilo.
Mgr. Š. Leknerová
V pátek 16. září 2022 se třída 4. B spolu s dalšími třídami vydala vlakem na výstavu do Libverdy, kde se podívala na techniku, která se stará o půdu v zemědělství, hospodářská zvířata, rostliny a výpěstky. Účast žáků na výstavě doplňuje výuku přírodovědných předmětů. Žáci si nakoupili sladkosti a spokojeně se vraceli z krásně prožitého dne.
Mgr. A. Špačková