Slavnostní vernisáž - 27. října 2010

V předvečer státního svátku ke vzniku samostatného Československa byla již tradičně otevřena výstava výtvarných prací dětí a dospělých, vytvořených v rámci mezinárodních výtvarných kurzů pořádaných naší školou. V galerii, atriu, na chodbách i v aule školy byly vystaveny obrazy tvořené tzv. litou grafikou a airbrushem, skleněné kachle, zrcadla, lampy a další předměty tvořené technikou vitráže tiffany. Celé výstavě vévodil motocykl s palivovou nádrží ozdobenou barevnými plameny, vytvořenými technikou airbrush.
Kulturní večer zahájily žáci ze 7. - 9. tříd naší školy a skupina stejně starých žáků z německého Heidenau. Vernisáží vyvrcholil jejich čtyřdenní výměnný pobyt, zaměřený na textilní tvorbu a konverzací v jazyce souseda. Děti předvedly formou módní přehlídky trička zdobená batikou či potiskem a  ručně malované pestrobarevné hedvábné kravaty. Vybraní jedinci pak přehlídku moderovali v jazyce souseda. Děti za své vystoupení sklidily velký potlesk.
Výstavou škola ukončuje dva velké projekty - Zlaté české ručičky, projekt zaměřený na vitráže, financovaný Ústeckým krajem a projekt Duhový svět, zaměřený na mezinárodní spolupráci v oblasti výtvarných umění a konverzaci v jazyce souseda, financovaný Česko-německým fondem budoucnosti, na obou projektech se finančně podílelo město Benešov nad Ploučnicí.

Slavnostní příjemnou atmosféru s námi sdílela řada návštěvníků a také čestní hosté - starosta města pan Karel Vrbický, doc. Mgr. Vladimír Šavel a Mgr. Lukáš Círus z Pedagogické fakulty UJEP Ústí nad Labem, pan Uwe Beck a pedagogové z Pestalozzi Gymnasia Heidenau a naši stálí příznivci z Benešova nad Ploučnicí, bez kterých si již naše výstavy neumíme  představit.
Něco krásného se skončilo, tak zase napřesrok.

Mgr. Dagmar Tesarčíková