Slavnostní vernisáž

Ve čtvrtek 14. listopadu 2013 byla u příležitosti státního svátku (17. listopad - Dne boje za svobodu a demokracii) uspořádána v prostorách galerie benešovské školy vernisáž, na které byla prezentována výtvarná díla a fotografie, vztahující se k dvěma mezinárodním projektům. Výstupem projektu škol pod názvem Náš svět/Unsere Welt byly vitrážové hodiny a velkoplošné fotografie, mapující olympijské hry, uspořádané mezi Základní školou Benešov nad Ploučnicí a Pestalozzi Gymnasiem Heidenau. Výstupem projektu seniorské spolupráce v rámci projektu Spolupráce/Die Zusammenarbeit byly hodiny vytvořené pomocí látky zvané Paverpol. Výstava byla doplněna dvěma sochami, vytvořenými také z Paverpolu. Celá vernisáž byla pojata jako pozastavení nad plynoucím časem. Výstava byla v aule školy zahájena písní pěveckého souboru Klubíčko pod vedením Mgr. Zdeňky Černé, písní, která navodila tu správnou mystickou atmosféru. Žákyně benešovské školy, oděné v bílých pláštích a s bílými maskami na obličejích, se jako duchové pohybovaly mezi návštěvníky a rozdávaly papírové ruličky, obsahující přísloví na téma čas. Návštěvník se tak mohl zamyslet nad svým časem, jenž mu byl na tomto světě vyměřen. O pohoštění se vynikajícím způsobem postarala Eliška Prokopcová, roli hostesek pak opět měly žákyně školy, a zvládly ji na jedničku.

Vernisáží byl projekt Náš svět/Unsere Welt (EEL-0228-CZ-1) ukončen. Poděkování patří celému realizačnímu týmu za dobře odvedenou práci. Projekt Spolupráce pokračuje až do prosince, kdy bude při vánočním setkání seniorů v Heidenau také ukončen.
Oba projekty mohly být realizovány díky podpoře Euroregionu Elbe/Labe, dotačnímu titulu EU pod názvem Cíl3, Ahoj sousede a podpoře města Benešov nad Ploučnicí.

Mgr. D. Tesarčíková, Mgr. M. Šmídová

foto: O. Dračka