Představení - Jak válčili husité

Ve středu 8. června 2016 válčili v tělocvičně školy husité. Mezi žáky zavítali zástupci Umělecké agentury Pernštejni, aby jim v rámci cyklu „Návraty do historie“ ve třech představeních přiblížili důležitou součást českých dějin – dobu husitství. V tělocvičně žáky přivítala replika husitského válečného vozu v původní velikosti, zbraně používané v tomto historickém období, ale také rytíř v plné plátové zbroji nebo lehký husitský běžný pěší bojovník polních obcí. Žákům se tak nenásilnou a zábavnou, a jejich věku přístupnou formou seznámili s dobovým oblečením, zbraněmi, ale také taktikou klasického feudálního vojska nebo husitskou taktikou vedení boje. Někteří z žáků se stali součástí husitského vojska a mohli si zahrát osádku historického husitského vozu. Na závěr pak herci žákům předvedli souboj rytíře s husitským bojovníkem.

Všichni se při představení dobře bavili a vystoupení obou Pernštejnů obohatilo teoretické znalosti našich dějin.

M. Š.