Nicholas Winton - Síla lidskosti

V pátek 15. října 2010 měli žáci naší školy možnost shlédnout v benešovském kině skvělý dokument "Síla lidskosti".
Dokument vypráví o odvaze, odhodlání a skromnosti Nicholase Wintona, který téměř svépomocí dokázal před jistou smrtí zachránit 669 československých dětí v době před vypuknutím 2. světové války. Zajistil jim nejen dokumenty a převoz do Velké Británie, ale i jejich umístění do náhradních rodin.Většina těchto dětí se dozvěděla jméno svého zachránce až po 50ti letech.
Žáci a pedagogové se svými podpisy budou podílet na akci, která by tomuto člověku za jeho statečnost a lidskost měla zajistit udělení Nobelovy ceny míru.

A jak hodnotí tento dokument sami žáci 9. tříd? (citace bez jazykové úpravy)
...Nebýt jeho manželky tak by jsme o tom nevěděli.. Zničeho nic se prostě rozhodl že zachrání děti. Mrzelo mě, že ten poslední vlak, který byl nejpočetnější neodjel.
...Pan Winton mě hodně dojal, že dokázal něco takového, že ty děti zachránil, muselo to být veliké riziko a hodně náročné. Obdivuji ho, že měl odhodlání to udělat.
...Bylo to pro mě dost silný, ale je určitě dobře že jsme to viděli, aby sme viděli jaký to dřív bylo. Nicholas Winton je podle mě skvělý člověk, a takových lidí je málo. Sice jsem z toho filmu byla celá rozhozená, ale moc se mi to líbilo.
...Nejvíc na mě zapůsobily ty černobílé videa z 2. SV a popisování co se dělo. Taky se mi strašně líbilo, co pro ty děti udělal a jak o něm ty děti mluvily.
...Na tomto dokumentu na mě zapůsobilo to, že místo užívání lyžování ve Švýcarsku jel se podívat jak to vypadá v Československu a pak začal pomáhat taky za to utratil hodně svých peněz a tto jen pro záchranu úplně cizích dětí. Ty děti, když vyrostly, tak teď taky pomáhají cizím dětem. Za tuto pomoc skoro 700 dětem by měl dostat pořádné ocenění - Nobelovu cenu.

Mgr. Markéta Kácová