Mírový běh 2018

Peace Run

V pondělí 18. června 2018 zavítala do našeho města štafeta Peace Run, běžci nejdelšího štafetového běhu s hořící pochodní přes více než 140 zemí světa. Posláním běhu je vytvářet a šířit atmosféru přátelství, míru, porozumění. Současně překonávat hranice mezi lidmi nejrůznějších národů, přesvědčení a hranice v nás samotných (z oficiálních stránek http://www.peacerun.org/cz/)

Nejprve na náměstí a následně v zámeckém parku se setkali běžci z mnoha zemí spolu se žáky a občany našeho města. Běžci všem přítomným představili průběh a hlavní myšlenky mírového běhu. Pak se závodníci dětem představili svými jazyky a přítomní hádali, z které země světa jsou do běhu zapojeni. Společně se žáky si pak zazpívali píseň "Peace Run". Několika scénkami dětem předvedli skutečný význam slova mír, přátelství, kamarádství. Následně všichni v tichosti mohli vyjádřit přání, které se štafetou poputuje k dalším dětem v jiných městech nebo zemích. Žáci druhé třídy předali běžcům výtvarné mírové koláže, které z naší školy poputují až do cíle, kde budou vystaveny. Každý účastník v symbolickém kruhu měl možnost podržet si v ruce mírovou pochodeň a vyjádřit své přání pro ostatní. Děti si vyzkoušely symbolický mírový běh mezi jednotlivými kontinenty světa. Na závěr se všichni běžci vyfotografovali s účastníky mírového programu. Naše škola se tím přidala k mnoha významným osobnostem a miliónům lidí na celém světě, kteří drželi pochodeň od vzniku Mírového běhu v roce 1987.

M. Š.