Dravci ve škole

Čtvrtek 28. ledna 2016 byl pro žáky naší školy významným dnem, a to nejen proto, že se velká většina těšila na pololetní vysvědčení, které převzali od svých třídních učitelů poslední vyučovací hodinu. Aby jim dopoledne rychleji uteklo, měli možnost přivítat v tělocvičně budovy Nova vzácnou a ne málo zajímavou návštěvu. Od Českých Budějovic za žáky přijel s některými svými svěřenci „krotitel ptačích dravců“ pan Milan Zaleš. Děti si vyslechly spoustu zajímavých informací ze života těchto krásných ptáků. Dozvěděly se, kolik který dravec váží, jak rychle dokáže letět, čím se jednotliví zástupci živí, jak daleko jsou schopni vidět svou kořist a spoustu dalších fakt a zajímavostí. Během přednášky měly také možnost si dravce na živo prohlédnout. Například nejmenšího dravce na světě poštolku vrabčí, vznešenou sovu pálenou, káně lesní a majestátního, respekt budícího orla mořského s něžným jménem Zuzanka. Kromě živých ptáků s sebou jejich majitel přivezl i jiné zajímavosti a děti tak pravděpodobně poprvé v životě viděly, jak vypadá vajíčko raroha velkého, orla skalního nebo pštrosa, které je opravdu obrovské a může vážit až 1,5 kg. Dalším zážitkem pro všechny bylo prohlédnout si kostru krahujce obecného nebo model mláděte orla mořského. Nakonec měli žáci možnost klást otázky a dozvědět se informace, které je zajímaly, a které třeba během akce nezazněly. Takové zpestření čtvrtečního dopoledne se všem líbilo a návštěvníci byli odměněni potleskem a velkým obdivem. Obohaceni o nové znalosti a vědomosti se žáci vraceli do tříd, kde je již čekalo výše zmiňované vysvědčení, a s ním ukončení prvního pololetí letošního školního roku.

Mgr. Martina Ondrejkovičová