Divadélko pro školy hrálo na naší škole


V pátek 30. dubna 2010 se v aule nové školy konala dvě divadelní představení pro děti přípravky a děti prvních až čtvrtých tříd - Pohádky z našeho statku, která nám přijeli zahrát herci Divadélka pro školy z Hradce Králové. Jednalo se o kombinaci loutkového a hereckého představení. V pohádce se vyprávělo o zvířátkách, ztvárněných loutkovými maňásky, a o jejich hospodáři. Objevil se i zloděj, se kterým si zvířátka s hospodářem hravě poradila. Celá pohádka byla velmi zábavná a zároveň i poučná. Herci po celou dobu navazovali kontakt s publikem. Na závěr si všichni zazpívali písničku.

Mgr. Jana Soorová

Ve stejný den zahráli herci Divadélka pro školy ještě dvě představení pro starší žáky školy nazvaná Divadelní učebnice aneb České divadlo 20. století. Jednalo se o ukázky z několika divadelních her významných českých autorů, které s bravurou, nadšením a vtipem skvěle zahráli pouze dva herci - Michal Moravec a Vít Troníček.

Naši žáci tak mohli v 70 minutách vidět několik divadelních her, plynule propojených poučným výkladem a doprovázených zpěvem.

Představení začínalo ukázkou ze hry "Don Juan & comp."dvojice Jiřího Voskovce a Jana Wericha, pokračoval dialog z románu Karla Čapka Válka s mloky, poté jsme se přenesli do pražského divadla Semafor a viděli scénku z tvorby Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, následovalo brněnské divadlo Husa na provázku a hra Balada pro banditu a tuto netradiční -Divadelní učebnici- uzavřela ukázka ze svérázného inteligentního humoru Divadla Járy Cimrmana.

Podívaná to byla úžasná a i naši "teenageři", které jen tak něco nezaujme, byli divadlem plně uchváceni.


A o tom, že dobré divadlo umí oslovit, vtáhnout do děje a zcela pohltit i dnešní neuvěřitelně odmítavou mládež svědčí úvahy, které napsali žáci 9. ročníku, tentokrát je psali s chutí a nadšením.

Výňatky z prací

...Toto divadelní představení bylo nepopsatelné. Moc ráda bych se na něj znovu podívala. A i kdyby herci hráli to samé, smála bych se tomu, jako kdybych to viděla poprvé....

...ale asi nejvíc mě zaujala jejich improvizace a schopnost zapojit nás diváky do děje...

...moc se mi líbilo, jak nás v poslední hře všechny obsadili do hlavních rolí a hráli jsme žáky, ne moc hodné, což nám nedělalo žádné problémy

...Všechny ukázky byly parádní. Směji se tomu ještě dnes.

...Když jsme se třídou přicházeli k aule, říkali jsme si: "To zase bude nuda!" Ale jen co se herci objevili před námi, začali jsme se bavit všichni do jednoho.

...Bylo to prostě super. Zahráli nám úplně všechno, co jsme se letos učili v literatuře. Mnohé ukázky jsme znali, četli jsme je, nebo viděli, ale takhle naživo, to nemělo chybu.

...celou dobu jsme se výborně bavili nejen my, ale i naši učitelé. Všichni jsme pochopili, že divadlo žije i v dnešní době, a že to nemusí být otrava, ale příjemná zábava. A tak jsme si vlastně nenásilně zopakovali literaturu, kterou jsme se v letošním školním roce zabývali.

...těch 30 korun prostě stálo za to !!!

Mgr. Šárka Leknerová