Divadélko pro školy

v naší škole

V pondělí 7. listopadu 2016 zavítalo do auly naší školy s dalšími představeními úspěšné Divadélko pro školy z Hradce Králové. Dva herci - Jan Železný a Lukáš Jedlička odehráli postupně čtyři představení, při kterých se bavili všichni žáci školy.

Pro děti od přípravky po čtvrťáky to bylo kombinované loutkoherecké představení na motivy klasických pohádek o drakovi s názvem "Písnička pro draka aneb Jak se vaří pohádka...". Na začátku si sami děti určily, co všechno má správná staročeská pohádka obsahovat, jaké ingredience mají herci vložit do hrnce a výsledkem pak bylo vyprávění o pyšném králi, který si pohněval kouzelnou babičku a ta na jeho království přivolala zlého a všežravého trojhlavého draka. Rozuzlením pohádky bylo jako vždy klasické vítězství dobra nad zlem. Tato hudební pohádka pro dva herce a jednoho draka byla plná kramářských písniček, překvapivých zvratů a komických situací, jejím cílem bylo vytvoření pozitivního vztahu k muzice, ale také vysvětlení mnoha lidových rčení. Že se dětem pohádka líbila, svědčily rozesmáté dětské tváře a upřímné loučení se samotnými herci.

Pro starší žáky školy od 5. tříd si herci přivezli představení "Divadlo nekouše! aneb Živelný průvodce divadelními žánry". Představení bylo zaměřeno na seznámení se s členěním divadelních žánrů, jejich charakteristiku, principy a typické představitele. Odborný výklad divadelních pojmů doplňovali oba herci hranými ukázkami ze slavných her, chronologicky řazenými od antiky po současnost, s důrazem na zachování typických dobových prvků a jazyka. Žáci tak mohli vidět ukázky antické tragédie Sofoklova Krále Oidipa, klasické Shakespearovy tragédie Othelo nebo rytířské veselohry Václava Klimenta Klicpery Hadrián z Římsů. Další část představení byla věnována hudebně-dramatickým formám, žáci si připomněli pojmy opera, opereta nebo muzikál. Na závěr si herci připravili melodram ve spojení s parodií, a to rekonstrukcí slavného semaforského pojetí Kytice, konkrétně dialogu z jejich verze Polednice. Také starší žáci se při představení výborně bavili. Formou volných moderátorských vstupů se zapojením diváků se seznámili se základní divadelní terminologií a vývojem divadla, a tím si přitažlivou formou doplnili výuku Českého jazyka a literatury.

Děkujeme hercům za výborné herecké výkony a budeme se těšit na další představení Divadélka pro školy.

M. Š.