Divadélko pro školy

opět zahrálo v Benešově nad Ploučnicí. Ve středu 27. května 2015 odehráli dva herci - Vít Troníček a Michal Moravec z královéhradeckého Divadélka pro školy představení pro všechny žáky naší školy.

Nejprve se v aule sešli žáci I. stupně, pro které byla připravena dvě představení s názvem "Pohádky z našeho statku". Jednalo se o kombinované loutkoherecké představení ze života domácích zvířátek, děti se seznámily se životem na venkovském statku a prožívaly se zvířátky mnohá dobrodružství. Smyslem představení bylo vytvoření pozitivního vztahu k přírodě a všem živým tvorům a také k úctě k lidské práci. Představení tohoto divadla jsou založena na živé komunikaci loutek, živých herců a dětí z publika, proto se malým divákům pohádka velmi líbila.

Následovala dvě představení určená starším žákům, jejichž tématem bylo české divadlo. Představení s názvem "Divadelní učebnice aneb české divadlo 20. století" bylo souborem ukázek z několika divadelních her významných autorů, které mapovaly období od vzniku samostatného Československa až po současnost, formou neobvyklé výukové hodiny v podání zkušené herecké dvojice. Žáci viděli ukázky z her Osvobozeného divadla, Karla Čapka, divadla Semafor, divadla Husa na provázku a Divadla Járy Cimrmana. Všechny ukázky ve formě volných moderátorských vstupů seznámily žáky se základními informacemi o původu a významu jednotlivých autorů a jejich děl, se zachováním charakteristických prvků jejich tvorby. Divadelní úryvky byly doplněny i příslušnými hudebními ukázkami. Herci nenásilně, zábavnou formou vtáhli žáky do děje, a tak nebyla o zábavu nouze a všichni se velmi dobře bavili.

M. Š.