Branný den

V pátek 25. května 2018 proběhl v areálu školy branný den v rámci přípravy občanů k obraně státu. Ten si pro žáky 4. – 9. tříd připravili pracovníci a spolupracovníci Muzea civilní obrany z Ústí nad Labem.

Na pěti stanovištích se žáci postupně seznámili s nebezpečnými chemikáliemi kolem nás, jak mohou ohrozit naše životy, jak se bránit při úniku chemikálií. Měli možnost si vyzkoušet plynové masky a protichemické obleky. Na dalším stanovišti se seznámili se střelnými zbraněmi bezpečnostních složek ČR, vyzkoušeli si střelbu na terč z airsoftových zbraní. Dalším tématem byla  armáda - seznámení s historií armády ČR, jak má vypadat příprava občanů k obraně státu, jak se člověk může stát vojákem a co musí splňovat, jak vypadá voják ČR a jeho výstroj apod. Na dalším byla tématem evakuace - základní principy evakuace, jak člověk ovlivňuje životní prostředí, jaké katastrofy může způsobit, jak by mělo vypadat evakuační zavazadlo. Na posledním stanovišti v atriu školy byla zdravověda – od profesionálního záchranáře se dozvěděli základy první pomoci, umělé dýchání s pomocí figuríny, ale např. také jak má vypadat správný telefonát na linku záchranářů.

Pro žáky to byl určitě den plný zajímavých aktivit a věřím, že si z tohoto dne odnesli nejen nové zážitky, ale také spoustu zajímavých a důležitých informací.

Mgr. M. Šmídová